Afghanistan -- Hungary

Office of the Chief of Protocol
October 30, 2014


| Protocol Home Page | Other Publications | Diplomatic List Index

 SPECIAL NOTE:   * U.S. Citizen

 

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 



 

AFGHANISTAN

EMBASSY OF AFGHANISTAN>
Chancery: 2341 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-483-6410) (FAX 202-483-6488)

HIS EXCELLENCY EKLIL AHMAD HAKIMI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MEERWAIS NAB
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. RAMIN MANAWI
COUNSELOR

MR. MIRWAIS SAMADI; MRS. NABILA SAMADI
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MOHAMMAD ASHOR AZIMI
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. MADINA QASIMI; MR. AZATULLAH QASIMI
FIRST SECRETARY

MR. AHMAD SHAH DAUD; MRS. NAJMALA AHMAD DAUD
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. AHMAD SHAH KATAWAZAI; MRS. SHUGOFA KATAWAZAI
SECOND SECRETARY

MR. A NAZIR YAMA QURAISHI; MRS. SALIMA QURAISHI
SECOND SECRETARY

MR. S MOHD AKBAR SULTANI
SECOND SECRETARY

MR. BIJAN PAYA TAHERI
SECOND SECRETARY

MISS HADEIA AMIRY
THIRD SECRETARY

MR. SAIFERAHMAN FAQEERZADA; MRS. ASMA FAQEERZADA
THIRD SECRETARY

MS. FARHAT HASSANZOI
THIRD SECRETARY

MRS. ANGIZA NASIREE; MR. EHSANULLAH NASIREE
THIRD SECRETARY (PASSPORT)

MR. SIKANDAR NOORI; MRS. JIAN CHEN
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. AHMAD PEROSE SHOKORY
THIRD SECRETARY (PROTOCOL)

MR. ABDUL WALI WALID; MRS. FARZANA WALID
THIRD SECRETARY

MR. SAYED HAMED MOHAMOOD ELMI
ATTACHE (CULTURAL)

MR. AHMAD FARID HAIDARI; MRS. MARIAM HAIDARI
ATTACHE (CULTURAL)

MR. S. MUBIN SHAH MUSAMAM
ATTACHE

CONSULAR SECTION
2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 216 20007
(OFFICE 202-298-9125) (FAX 202-298-9127)

 

AFRICAN UNION

DELEGATION OF THE AFRICAN UNION MISSION
Chancery: 1640 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(EMBASSY 202-342-1100) (FAX 202-342-1101)

HER EXCELLENCY AMINA SALUM ALI; MR. ALI MANSOUR VUAI
AMBASSADOR (HEAD OF DELEGATION)

MR. TAREK BEN YOUSSEF; MRS. YOSRA DEBBABI BEN YOUSSEF
COUNSELOR (POLITICAL)

MS. MIRIAM MENDA DEBELA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. GOLMAME TEFERA ENGEDAGETH
ATTACHE (TECHNICAL)

MR. ADEWALE OLUKUNLE OGUNSUYI; MRS. ADEJOKE OGUNSUYI
ATTACHE (FINANCE)

 

ALBANIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ALBANIA
Chancery: 1312 18TH STREET, NW, FLOOR 4 20036

HIS EXCELLENCY GILBERT GALANXHI; MRS. ETLEVA GALANXHI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. MAMICA TOSKA
MINISTER

MRS. DANIELA NESHO
FIRST SECRETARY

 

ALGERIA

EMBASSY OF THE PEOPLES DEMOCRATIC REPUBLIC OF ALGERIA
Chancery: 2118 KALORAMA ROAD, NW 20008
(EMBASSY 202-265-2800) (FAX 202-667-2174)

HIS EXCELLENCY ABDALLAH BAALI; MRS. YASMINA BAALI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MOHAMED YAZID BOUZID
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. NOUREDDINE GAOUAOU; MRS. ASSIA GAOUAOU
MINISTER

MR. MOHAMED SAID BENAZZOUZ; MRS. NEDJMA BENAZZOUZ
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MALEK DJAOUD; MRS. HAFIDA DJAOUD
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. IHCENE ELNAOUQ; MRS. LIDIA ELNAOUQ
FIRST SECRETARY

MR. AMIR MAAMAR; MRS. AICHA MAAMAR
FIRST SECRETARY

MR. MOHAMED TOUNSI; MRS. LILA TOUNSI
FIRST SECRETARY

MRS. LAMIA CHAAF; MR. MOHAMED ADEL CHAAF
SECOND SECRETARY

MRS. HAFIDA DJAOUD; MR. MALEK DJAOUD
SECOND SECRETARY

MR. ABDERRAHMANE FERIOULI; MRS. SOUHILA FERIOULI
SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. MOHAMED ADEL CHAAF; MRS. LAMIA CHAAF
ATTACHE

MRS. LIDIA ELNAOUQ; MR. IHCENE ELNAOUQ
ATTACHE

MR. ABDELOUAHEB GHODBANE; MRS. OUARDA GHODBANE
ATTACHE (FINANCIAL)

MR. KARIM KRID; MRS. SELMA KRID
ATTACHE

MR. BELGACEM MEKOUI; MRS. KARIMA MEKOUI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MR. ABDELHAMID SEBTI; MRS. SALIMA SEBTI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL KAIS DJENIDI; MRS. NEDJMA DJENIDI
DEFENSE, MILITARY & NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HAROUN MOUSSOUNI; MRS. SONIA MOUSSOUNI
AIR ATTACHE

CONSULAR OFFICE
2137 WYOMING AVENUE, NW 20008

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR OFFICE
2135 WYOMING AVENUE, NW 20008

ECONOMIC AND ADMINISTRATIVE OFFICE
2133 WYOMING AVENUE, NW 20008

 

ANDORRA

EMBASSY OF ANDORRA
Chancery: 2 UNITED NATIONS PLAZA, FLOOR 27TH NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-750-8064) (FAX 212-750-6630)

HIS EXCELLENCY NARCIS CASAL DE FONSDEVIELA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

 

ANGOLA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ANGOLA
Chancery: 2100-2108 16TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-785-1156) (FAX 202-785-1258)

HIS EXCELLENCY ALBERTO DO CARMO BENTO RIBEIRO; MRS. MARIA ODETE F G BENTO RIBEIRO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AMADEU DE JESUS ALVES L. NUNES; MRS. FLORBELA MARIA DA S.F. L. NUNES
MINISTER-COUNSELOR

MRS. SOFIA SILVERIO PEREIRA DA SILVA; MR. AGNELO DA CONCEICAO PEREIRA SILVA
MINISTER-COUNSELOR

MR. FREDERICO JOAQUIM GASPAR DA SILVA
COUNSELOR

MS. LAURINDA DA SILVA SANTOS ALMEIDA
FIRST SECRETARY (INFORMATION)

MR. CESAR MANUEL JOAO
FIRST SECRETARY

MR. INECLITO ANASTACIO DE ALMEID LIMA
FIRST SECRETARY

MR. MANUEL FRANCISCO LOURENCO; MRS. HELGA BAPTISTA CRAVID V. LOURENCO
FIRST SECRETARY

MRS. MERCEDES DE FATIMA QUINTINO
FIRST SECRETARY

MRS. MARIA DE FATIMA M RODRIGU VELASCO
FIRST SECRETARY

MR. DAVID MANUEL DIOGO JUSTINO; MRS. AIDA INES DE BONGO L. JUSTINO
SECOND SECRETARY

MISS LUZIELA DE JESUS GASPAR MARTINS
SECOND SECRETARY

MR. OCANTE TIM TEO RESENDE RODRIGUES; MRS. LAURA CHANDA SIKOTA RODRIGUES
SECOND SECRETARY

MR. ERNESTO KAMATE CHIKOTI
THIRD SECRETARY

MRS. MARISA GALIANO NOVAIS FILIPE; MR. ISMAEL ALEIXO FILIPE
THIRD SECRETARY

MR. JACINTO LUIS MARQUES; MRS. MARIA SABINA NSUAMI TIAGO MARQUES
THIRD SECRETARY

LIEUTENANT JOSE SALVADOR ANTONIO; MRS. MARTA DA GRACA FERNANDES ANTONIO
ATTACHE

MR. GIL DOS SANTOS CARDOSO; MRS. ANA SOLANO MCOELHO DOS S CARDOSO
ATTACHE (FINANCIAL)

; MR. ABEL ADAO JOAO; MRS. PAULINA SEBASTIAO TEIXEIRA JOAO
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

 

MR. PEDRO BENEDITO NETO
ATTACHE (TECOMUNICATIONS)

LIEUTENANT COLONEL EDUARDO AVELINO DOS SANTOS NETO
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERCIAL REPRESENTATION
1317 F STREET, NW, SUITE 450 20004

 

ANTIGUA AND BARBUDA

EMBASSY OF ANTIGUA AND BARBUDA
Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016
(EMBASSY 202-362-5122) (FAX 202-362-5225)

HER EXCELLENCY DEBORAH MAE LOVELL
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

MISS JOY DEE SAMANTHA DAVIS; MR. LAWRENCE FRANSWORTH LAKE
FIRST SECRETARY

MS. GRACELYN GILIAN P HENRY
FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. GILLIAN INGRID JOSEPH
FIRST SECRETARY

 

ARGENTINA

EMBASSY OF THE ARGENTINE REPUBLIC
Chancery: 1600 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-238-6400) (FAX 202-332-3171)

HER EXCELLENCY MARIA CECILIA NAHON
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CARLOS FEDERICO MASCIAS; MRS. MARIA VICTORIA HESS
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FEDERICO ALEJANDRO BARTTFELD; MRS. ADRIANA REGINA FABRINI
MINISTER

MR. LUIS ALEJANDRO LEVIT; MRS. LILIANA EDITH SCLOVIN DE LEVIT
MINISTER

MR. HERNAN GASPAR LORENZINO; MRS. BRIGIDA N. BASTIDA DE LORENZINO
MINISTER (FINANCIAL)

; MR. GUSTAVO NERIO LUNAZZI; MRS. RAQUEL ANDREA GARCIA
MINISTER

 

MRS. MARIA JOSEFINA MARTINEZ GRAMUGLIA; MR. DIEGO MARTIN HOFMAN
MINISTER

MR. JOSE DOMINGO MOLINA; MRS. MARY ALICE TROAST*
MINISTER (AGRICULTURAL)

; MR. RUBEN EDUARDO MIGUEL TEMPONE
MINISTER

 

MR. JOSE LUIS VILA; MRS. MONICA NIELSEN
COUNSELOR

MRS. MELINA ERKEKDJIAN; MR. SEBASTIAN LEONARDO FELSCHER
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN FEDERICO HOTTON; MRS. MARIA CECILIA RUBICINI DE HOTTON
FIRST SECRETARY

MR. FRANCISCO LOPEZ ACHAVAL; MRS. MARIA CELESTE ARRIZABALAGA
FIRST SECRETARY

MRS. MARIA CECILIA LOS ARCOS; MR. MATIAS LABALE
FIRST SECRETARY

MR. GUILLERMO VALENTIN RODOLICO; MRS. FERNANDA MARIEL AGUILERA
FIRST SECRETARY

MRS. SILVINA LAURA AGUIRRE; MR. JUAN ENRIQUE BIANCHI
SECOND SECRETARY

MRS. FLORENCIA SOLEDAD GARCIA; MR. HERNAN REINALDO VOLIJ
THIRD SECRETARY

MR. JUAN FRANCISCO GUTIERREZ TELLERIA
THIRD SECRETARY

MR. FEDERICO BLATON; MRS. PAOLA ADRIANA BENAS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

; MRS. SABRINA SOLEDAD FARAONE; MR. NORBERTO SANTIAGO MASSONI
ATTACHE

 

MR. HUMBERTO RUBEN MONZON; MRS. PATRICIA ANDREA TAUS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL EDUARDO LUIS MINGORANCE; MRS. ANDREA CLAUDIA FLORIMONTE
DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PABLO GABRIEL LOPEZ BUENO; MRS. VIVIANA LAURA JUAREZ
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMODORE BERNARDO NOZIGLIA; MRS. MARIANA TROITINO
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL EDUARDO RAUL GIMENEZ
ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
2405 I STREET, NW, FLOOR 4TH-7TH 20037
(OFFICE 202-452-8500)

CONSULAR, CULTURAL, ACCOUNTING OFFICES
1811 Q STREET, NW 20009
(OFFICE 202-238-6460)

FINANCIAL ATTACHE OFFICE
1800 K STREET, NW, SUITE 301 20036
(OFFICE 202-466-3031)

LOGISTIC NAVAL COMMISSION
630 INDIANA AVENUE, NW 20004
(OFFICE 202-238-6467)

MILITARY ATTACHE OFFICE
1810 CONNECTICUT AVENUE, NW 20009
(OFFICE 202-667-4900)

NAVAL ATTACHE OFFICE
630 INDIANA AVENUE, NW 20004
(OFFICE 202-626-2100)

 

ARMENIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
Chancery: 2225 R STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-319-1976) (FAX 202-319-2982)

HIS EXCELLENCY TIGRAN SARGSYAN; MRS. GOHAR SARGSYAN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HRACHIA TASHCHIAN; MRS. BELLA TASHCHIAN
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MURAD BARSEGHYAN; MS. ARMENUHI GALSTYAN
COUNSELOR

MR. KAREN ISRAYELYAN; MRS. ANNA GRIGORYAN
FIRST SECRETARY

MS. LILIT SHAKARYAN
FIRST SECRETARY

MS. ANNA NAGHDALYAN
THIRD SECRETARY

MISS ANNA SAMVELYAN
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MESROP NAZARYAN; MRS. ROZA TOVMASYAN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

AUSTRALIA

EMBASSY OF AUSTRALIA
Chancery: 1601 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-797-3000) (FAX 202-797-3331)

HIS EXCELLENCY KIM CHRISTIAN BEAZLEY; MS. SUSANNA JULIA ANNUS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. CAROLINE JANE MILLAR; MR. CLAUDE GEORGES PIERRE RAKISITS
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JEFFREY WILLIAM MOYLE; MRS. JULIE ANNE MOYLE
MINISTER
; MR. STEPHEN RICHARD GEE; MRS. CORDELIA GEE
MINISTER-COUNSELOR

MR. ALASDAIR LUNDIE GORDON; MRS. FIONA CAROLINE DEVERY
MINISTER-COUNSELOR

MRS. JANETTE HAUGHTON; MR. COLIN WILLIAM HAUGHTON
MINISTER-COUNSELOR

MR. HUGH JOHN OWEN JEFFREY
MINISTER-COUNSELOR

DR. TORGNY WILHELM EMANUEL JOSEFSSON; MRS. ALISON LOUISE JOSEFSSON
MINISTER-COUNSELOR

MS. SHERIDAN JOY KEARNAN
MINISTER-COUNSELOR (DEFENSE POLICY)

MR. MAURO KOLOBARIC; MS. SILVANA KOLOBARIC
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. NIGEL DENYS WALTER MORRIS; MRS. KATHRYN FAY MORRIS
MINISTER-COUNSELOR (DEFENSE MATERIAL)

MR. SIMON GEORGE NEWNHAM; MRS. LORRAINE DUKE NEWNHAM
MINISTER-COUNSELOR (TRADE)

MR. CHRISTOPHER ALAN PARKER; MRS. JANE LOUISE PARKER
MINISTER-COUNSELOR (AGRICULTURE)

MS. KELLY LEE RALSTON
MINISTER-COUNSELOR (COMMERCIAL)

MS. AMANDA LOUISE SAYEGH
MINISTER-COUNSELOR

MR. MICHAEL JOHN SCHWAGER; MRS. MERREDY GAE BROWN
MINISTER-COUNSELOR

MR. DAVID JOHN SHARPE; MRS. SOPHIE LIANNE SHARPE
MINISTER-COUNSELOR

MR. CHRISTOPHER RAE TINNING; MS. LORELLE CATHERINE BAKKER
MINISTER-COUNSELOR

MR. MARK LAWRENCE DONOVAN
COUNSELOR

MS. KRISTINA SUZANNE HICKEY
COUNSELOR

MR. DAVID IAN JESSUP; MRS. ELLEN JANE JESSUP
COUNSELOR

MR. MICHAEL BENJAMIN KACHEL; MS. SALLY-ANNE HENFRY
COUNSELOR

MR. MICHAEL JAMES LANKOWSKI
COUNSELOR

MR. BRAD NATHAN MALONE;; MS. KATRINA LEE LANKFORD
COUNSELOR

MS. JULIE ANN PETTREY
COUNSELOR

MS. HELEN ANN SEIDEL; MR. KEAN MUN WONG
COUNSELOR

MRS. DEANNE MICHELLE SOWERS
COUNSELOR

MR. CHRISTOPHER BEN THOMSON; MRS. LYNDAL ANNE THOMSON
COUNSELOR

DR. JUSTIN GARETH WASSERMAN
COUNSELOR

MR. JOHN HAMILTON WATTS;; MS. LIZA CHONG WATTS
COUNSELOR

MR. JOHN WILLIAM WELLARD;; MS. JOSEPHINE MAIE PONSFORD
COUNSELOR

MR. MATTHEW DAVID WILLIAMS
COUNSELOR

MR. MAX BENJAMIN AHERN WILLIS
COUNSELOR

MR. GREGORY CAMERON ADNAMS;; MS. NATASHA LEE ADNAMS
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER JOHN BOREHAM; MRS. CATHERINE MARGARET BOREHAM
FIRST SECRETARY

MS. CHRISTIE SHARON BOYD; MR. JULIAN MCIVOR BOYD
FIRST SECRETARY (DEFENCE LIAISON)

MR. BEN CAS; MRS. OLIVIA CLAIRE BALDWIN CHAMBERS
FIRST SECRETARY

MRS. CATRIONA HELEN DEARN; MR. ROBERT STANLEY DEARN
FIRST SECRETARY

MS. MIRANDA JAYNE LAUMAN; MR. TAO GOSPER
FIRST SECRETARY (IMMIGRATION)

MR. JONATHAN CAMPBELL LEARMONTH; MRS. BRIGETTE KATE LEARMONTH
FIRST SECRETARY

MR. NATHAN JOHN LEONARD; MRS. MEREDITH HELEN LEONARD
FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. KATE ELINOR ZOE LONGHURST
FIRST SECRETARY

MRS. NINA MARTIN; MR. BRETT MARTIN
FIRST SECRETARY

MR. ANTHONY MICHAEL MCCLEMENT; MRS. GINA AMY MCCLEMENT
FIRST SECRETARY

MR. ADRIAN MORTON;; MS. RACHAEL LEE BAXTER
FIRST SECRETARY (POLICE LIAISON)

MS. SALLY MEGAN NAPPER
FIRST SECRETARY

MR. JOHN WILLIAM PYE;; MS. JENNIFER HARDY MCINTYRE
FIRST SECRETARY

MR. PHILIP DAVID SHEARS; MRS. SARAH JANE SHEARS
FIRST SECRETARY

MR. JASON RICHARD SHRAPNEL; MRS. LEANNE MARY SHRAPNEL
FIRST SECRETARY

MR. TIMOTHY MICHAEL TOLHURST; MRS. MARIA KRISTINA TOLHURST
FIRST SECRETARY

MR. JAESON WELLS;; MS. MIA HYUN AE WELLS
FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW DAVID CONNOLLY
SECOND SECRETARY & CONSUL

MS. COLLEEN MARY GRAHAM; MR. ANDREW JOHN GRAHAM
SECOND SECRETARY

MR. LEIGH CHRISTOPHER HEIGHT; MRS. KIRBEE COADY PEARD
SECOND SECRETARY

MR. GREG TAYLOR ILLINGWORTH;; MS. LOUISE EMMA FOSTER
SECOND SECRETARY

MS. SAMANTHA SAUNDERS
SECOND SECRETARY

MR. JOHN ANTHONY STANLEY
SECOND SECRETARY

MS. LEAH PAO LING YEAK
SECOND SECRETARY

MS. RACHAEL GRACE WEST
THIRD SECRETARY

MR. DANIEL FANKHAUSER; MRS. KELLY JANE FANKHAUSER
ATTACHE

DR. ANTHONY ROBERT SCHELLHASE; MRS. DIANA MA SEN LIM
ATTACHE (DEFENSE SCIENCE)

REAR ADMIRAL STEPHEN RICHARD GILMORE; MRS. KATHRYN GILMORE
DEFENSE ATTACHE

COMMANDER PETER ROBERT DOWTON
ASST. DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN NICHOLAS JAMES YOUSEMAN; MRS. MARY ELLEN YOUSEMAN
ASST. DEFENSE ATTACHE

AIR COMMODORE GARY JAMES MARTIN; MRS. HUIBRECHT MARTIN
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ROBERT JAMES CRAWFORD; MRS. MICHELLE FRANCES CRAWFORD
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER ANDREW CHARLES SCHRODER; MRS. NICOLE LOUISE SCHRODER
ASST. NAVAL ATTACHE

WING COMMANDER WAYNE ROBERT BRADLEY; MRS. KIM MARIE BRADLEY
ASST. NAVAL & AIR ATTACHE

BRIGADIER DAVID ANTHONY CREAGH; MRS. SUSAN MARY CREAGH
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMODORE STEPHEN WILLIAM RAYMOND MCDOWALL;; MS. JANELLE MARGARET MCDOWALL
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

 

AUSTRIA

EMBASSY OF AUSTRIA
Chancery: 3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008-3035
(EMBASSY 202-895-6700) (FAX 202-895-6773)

HIS EXCELLENCY HANS PETER MANZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

 

 

DR. SIGURD PACHER; MRS. NICOLE PACHER
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. THORSTEN EISINGERICH; MRS. KULWADEE TONGPUBESRA EISINGERICH
MINISTER (PRESS & INFORMATION)

MR. GREGOR CSOERSZ
COUNSELOR

MR. WALTER NEUMAYER; MRS. HERTA NEUMAYER
COUNSELOR

MR. ANDREAS PAWLITSCHEK; MRS. BRIGITTE PAWLITSCHEK
COUNSELOR

MR. CHRISTIAN GRINSCHGL; MRS. JENNIFER KATHRYN GRINSCHGL*
FIRST SECRETARY

MR. KLAUS HOFSTADLER; MRS. TATIANE SILVA HOFSTADLER
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. PHILIPP MARXGUT; MRS. ANGELIKA BERGER
ATTACHE (SCIENCE)

MRS. GABRIELE DE ROUEN
ASST. ATTACHE

MR. MANFRED KAISER; MRS. ADRIENNE PALL KAISER
ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL HARALD GOELLINGER; MRS. ELISABETH GOELLINGER
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL GERHARD SCHWEIGER; MRS. ANGELIKA SCHWEIGER
ASST. DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

AUSTRIAN PRESS AND INFORMATION OFFICE
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
818 18TH STREET, NW, SUITE 500 20006
(OFFICE 202-537-5047) (FAX 202-537-5048)

CONSULAR SECTION
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-895-6767)

 

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-686-0095)

 

 

AZERBAIJAN

AZERBAIJAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
Chancery: 2741 34TH STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-337-3500) (FAX 202-337-5911)

HIS EXCELLENCY ELIN SULEYMANOV; MRS. LALA ABDURAHIMOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FAKHRADDIN NAJAF OGLU ISMAYILOV; MRS. AYTAN ISMIKHAN GIZI ISMAYILOVA
COUNSELOR

MR. MAMMAD AFIG OGLU TALIBOV; MRS. KAMALA ELDANIZ GIZI TALIBOVA
COUNSELOR

MR. RASHAD NAJAF; MRS. SARA NAJAF
FIRST SECRETARY

MRS. VUSALA FIKRAT GIZI MURADALIYEVA; MR. EMIL SAFAROV
SECOND SECRETARY

MS. GUNAY RAHIMOVA
SECOND SECRETARY

MR. EMIL SAFAROV; MRS. VUSALA FIKRAT GIZI MURADALIYEVA
SECOND SECRETARY

MS. KONUL SULEYMANLI
SECOND SECRETARY

MR. NATIG NAMIG OGLU BAKHISHOV; MRS. AYSEL ILGAR GIZI BAKHISHOVA
THIRD SECRETARY

MR. SAMIR BEJANOV; MRS. GULANA ELCHIN GIZI BEJANOVA
THIRD SECRETARY

MR. EMIN SHAIG OGLU IBRAHIMOV; MRS. SEVINJ NURADDIN GIZI IBRAHIMOVA
THIRD SECRETARY

MR. TURAL BALAKISHIYEV
ATTACHE (CIVIL)

LIEUTENANT COLONEL AGHAVERDI MAHMUD OGLU GULIYEV; MRS. SHIRINBAJI INGILAB GIZI GULIYEVA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

LIEUTENANT COMMANDER SHAFI ILYAS OGLU SULTANOV; MRS. SUSAN IDRIS GIZI SULTANOVA
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 



A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z




BAHAMAS

 

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF THE BAHAMAS
Chancery: 2220 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-319-2660) (FAX 202-319-2668)

HIS EXCELLENCY EUGENE GLENWOOD NEWRY; MRS. FRANCOISE JEANNE MA TORCHON NEWRY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CHET DONOVAN NEYMOUR; MRS. RENEE CLAIRE C. THOMPSON NEYMOUR*
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. PAULETTE ELAINE ZONICLE
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MS. KRISSY MARIA HANNA
SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MR. MIKHAIL GIOVANNI BULLARD
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MS. FAITH MERLENE MAYCOCK
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

CONSULAR OFFICE
1025 VERMONT AVENUE, NW 20005
(OFFICE 202-734-6578) (FAX 202-595-8251)

 

BAHRAIN

EMBASSY OF THE KINGDOM OF BAHRAIN
Chancery: 3502 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-342-0741) (FAX 202-362-2192)

HIS EXCELLENCY SHAIKH ABDULLA MOHAMED ALKHALIFA; MRS. SHAIKHA LATIFA MOHAMED ALKHALIFA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MOHAMED ALI EBRAHIM AHMED
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. YASSER HABIB ALI JASIM ABDULLA; MS. ASMA NASER HUSAIN ALMOSAWI
FIRST SECRETARY

MR. EBRAHIM ABDULLA E. I. ALSHAALAN
SECOND SECRETARY

MS. MUNEERA NOFAL ISA MOOSA ALDOSERI
THIRD SECRETARY

MR. SALMAN ALJALAHMA
ATTACHE (MEDIA )

MR. MUBARAK ABDULLA MUBARAK BUTI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

COLONEL TAREQ GHALI RASHED MUBARAK
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CULTURAL OFFICE
5425 WISCONSIN AVENUE, SUITE 600
CHEVY CHASE, MD 20815
(OFFICE 301-718-4412) (FAX 301-968-2397)

 

BANGLADESH

 

EMBASSY OF THE PEOPLES REPUBLIC OF BANGLADESH
Chancery: 3510 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-244-0183) (FAX 202-244-5366)

HIS EXCELLENCY MOHAMMAD ZIAUDDIN; MRS. YASMEEN ZIAUDDIN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MUHAMMAD ABDUL MUHITH; MRS. RUBY PARVEEN
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MD SHAMSUL ALAM CHOWDHURY; MRS. NAZNEEN AKHTAR
MINISTER (CONSULAR AFFAIRS)

MR. MDSHAHABUDDIN PATWARY
MINISTER (ECONOMIC)

MR. NAYEM UDDIN AHMED; MRS. DALIA PARVIN AHMED
COUNSELOR

MR. TOUFIQUE HASAN; MRS. ISMAT JERIN
COUNSELOR

MR. M SHAFIQUL ISLAM; MRS. MEZBAH NAHAR MASTURA
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. NIRUPAM DEV NATH; MRS. SHAMPA ROY
COUNSELOR

MR. MD EMDADUL ISLAM CHOWDHURY; MRS. FARHANA HAQUE CHOWDHURY
FIRST SECRETARY

MRS. MOSAMMAT SHAHANARA MONICA; MR. MD FIROZ AKHTAR
FIRST SECRETARY

BRIGADIER GENERAL MOHAMMAD SHAMSUZZAMAN; MRS. TAMANNA ANJUM
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

BARBADOS

EMBASSY OF BARBADOS
Chancery: 2144 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-939-9200) (FAX 202-332-7467)

HIS EXCELLENCY JOHN ERNEST BEALE; MRS. LEILA MOL BEALE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. JANE ELIZABETH BRATHWAITE
COUNSELOR

MISS NICOLE NATASHA PARRIS
FIRST SECRETARY

MS. PAMELA MARGARET D. CRAWFORD
ATTACHE

MISS MICHELLE GLENCORA JUANITA GIBBONS
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL RICARDO DACOSTA VICKERS; MRS. MISHKA ELLEN A. DONAWA VICKERS
DEFENSE ATTACHE

 

BELARUS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BELARUS
Chancery: 1619 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-986-1604) (FAX 202-986-1805)

MR. PAVEL SHIDLOVSKY; MRS. IRINA SHIDLOVSKAYA
COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. ALEKSANDR KALITA; MRS. MARIA KALITA
COUNSELOR

MR. OLEG POPOV; MRS. YULIA POPOVA
FIRST SECRETARY & CONSUL

 

BELGIUM

EMBASSY OF BELGIUM
Chancery: 3330 GARFIELD STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-333-6900) (FAX 202-333-3079)

HIS EXCELLENCY JOHAN CECILIA VERBEKE; MRS. CATHERINE ANTOINE DUBOIS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. THOMAS LAMBERT; MRS. SOFIE MARIA FRANS GEEROMS
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JEAN CEDRIC JANSSENS DE BISTHOVEN; MRS. ANNE CHRISTIANE DE KEMMETER
MINISTER-COUNSELOR

MR. PAUL YVONNE GUY LAMBERT; MRS. ELIZANGELA ALVES DA COSTA ALMEIDA
MINISTER-COUNSELOR

MR. WILLIAM JEAN MAURICE DE BAETS; MRS. MARIA JESUS DEVOLX LOPEZ
COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. ANNE FRANCE MARCELINE M. JAMART
COUNSELOR & CONSUL

MR. PATRICK STEVENS; MRS. VERONIQUE VERCAMMEN
COUNSELOR (POLICE)


; MRS. MELANIE ELISABETH M. SCHELLENS; MR. FRANCISCUS JOHANNES R. SNIJDERS
FIRST SECRETARY

MR. BERNARD C. J. M. GEENEN; MRS. NATHALIE GEENEN DELFORGE
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. FREDDY MARIE JEAN G. VANBAELEN; MRS. MYRIAM GHISLAINE MARIE RAMAEKERS
ATTACHE (INFORMATION TECHNOLOGY)

BRIGADIER GENERAL JOHAN MARIA J. ANDRIES; MRS. GUDRUN MARIE M. SIMON
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JOHAN PAUL LENIERE; MRS. KATHLEEN VAN TONGERLOO
DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR PHILIPPE EDWIG ROBERT DEVOS; MRS. ANN LUTGART H MICHIELS
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

 

BELIZE

EMBASSY OF BELIZE
Chancery: 2535 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-332-9636) (FAX 202-332-6888)

HIS EXCELLENCY NESTOR ENRIQUE MENDEZ; MRS. ELVIRA ROSELA MENDEZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. ARDELLE LISETTE SABIDO
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. KENDALL JOSEPHINE BELISLE
FIRST SECRETARY

MR. DANILO ORLANDO CHUC
FIRST SECRETARY

MS. LAUREN LAVERNE QUIROS
SECOND SECRETARY & CONSUL

 

BENIN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BENIN
Chancery: 2124 KALORAMA ROAD, NW 20008
(EMBASSY 202-232-6656) (FAX 202-265-1996)

HIS EXCELLENCY OMAR AROUNA; MRS. YOLANDA CHANTERRA RICHARDSON*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PASCAL YVES ASSOGBA; MRS. ISABELLE O. HOUNGUE ASSOGBA
COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. ABEL AGBEBLEO; MRS. SENAHIN NONKO C. CAKPO AGBEBLEO
FIRST SECRETARY (PUBLIC RELATIONS)

MR. FREUD ULRICH KLISSOU; MRS. KPETEHNPE EKEHLON IDA AHOUEYA
ATTACHE ( ADMINISTRATION & FINANCE)

MR. MOBOLADJI YVES OGOUDEDJI; MRS. KARAMATH OLAYIDE SALAOU
ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. KPETEHNPE EKEHLON IDA AHOUEYA; MR. FREUD ULRICH KLISSOU
ATTACHE (CIVIL)

COLONEL VINCENT DEDO; MRS. EUNISE DINA OLYMPIO DEDO
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COLONEL SENAKPON SPERO LEWIS GOUCHOLA; MRS. MIDIA CAROLLE NADIA AGBAZAHOU
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

OFFICE OF THE DEFENSE ATTACHE
1101 17TH STREET, SUITE 607 20036

 

BOLIVIA

EMBASSY OF BOLIVIA
Chancery: 3014 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-483-4410) (FAX 202-328-3712)

GENERAL FREDDY BERSATTI TUDELA; MRS. ROSAYDA ZUBIETA DE BERSATTI
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. ALEJANDRO R. BILBAO LA VIEJA RUIZ
COUNSELOR

MR. MARCELO ANDRES MARTINEZ CESPEDES; MRS. MELINA ESMERALDA MONTES EGUINO
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. LUIS ERNESTO GUSTAVO ALIPAZ LOETZ
FIRST SECRETARY

MR. ARTURO GONZALO DE LA RIVA BOZO
FIRST SECRETARY

COLONEL WILLAMS CARLOS KALIMAN ROMERO; MRS. EMILIA CLAUDIA VARGAS DE KALIMAN
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL GONZALO ANT SEMPERTEGUI MALDONADO
AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LUIS BERNARDO REVOLLO
ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LUIS ALFONSO AQUIZE SANDY; MRS. ELIZABETH SOCORE DE AQUIZE
ASST. AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX
4420 CONNECTICUT AVENUE, SUITE 250 20037
(OFFICE 202-232-4828)

CONSULAR OFFICE
1825 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200C 20009

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3014 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-232-4309) (FAX 202-232-4071)

 

BOSNIA AND HERZEGOVINA

EMBASSY OF BOSNIA AND HERZEGOVINA
Chancery: 2109 E STREET, NW 20037
(EMBASSY 202-337-1500) (FAX 202-337-1502)

HER EXCELLENCY JADRANKA NEGODIC
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ADNAN HADROVIC; MRS. JADRANA HADROVIC*
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARINKO AVRAMOVIC; MRS. LJILJA AVRAMOVIC
COUNSELOR

MR. ALEKSANDAR DAMJANAC
COUNSELOR

MRS. ANKICA KOVACEVIC; MR. IBRAHIM SKENDER
COUNSELOR

MR. BERISLAV VUJEVA; MRS. DARIJA VUJEVA
FIRST SECRETARY

MR. RIAD HABUL; MRS. MELIHA HABUL
ATTACHE

COLONEL DAVORIN VUCIC; MRS. NATALIJA VUCIC
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DZEVAD BURIC; MRS. ELVIRA BURIC
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

BOTSWANA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BOTSWANA
Chancery: 1531-1533 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-244-4990) (FAX 202-244-4164)

HER EXCELLENCY TEBELELO SERETSE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. EMOLEMO MORAKE
MINISTER-COUNSELOR

MR. INNOCENT SIRUMBU MATENGU
COUNSELOR

MS. CHENESANI ASA; MR. OSCAR ASA
FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MS. DINEO SENO MPUCHANE
FIRST SECRETARY (ADMINISTRATION)

MR. MASEGO SOLOMON DITIRO NKGOMOTSANG
FIRST SECRETARY

MR. BARONGWA MASTER BAIPIDI; MRS. TSHWARAGANO BAIPIDI
ATTACHE (EDUCATION)

MS. NEO MARUPING
ATTACHE (EDUCATION)

MS. MAGHTY MOHURUTSHE
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL BRUCE NCHIDZI THOBANE; MRS. GOITSEMANG NANCY THOBANE
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

 

BRAZIL

BRAZILIAN EMBASSY
Chancery: 3006 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-238-2700) (FAX 202-238-2827)

HIS EXCELLENCY MAURO LUIZ IECKER VIEIRA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ERNESTO HENRIQUE FRAGA ARAUJO; MRS. MARIA EDUARDA DE SEIXAS CORREA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BENONI BELLI; MRS. CLAUDIA CRISTINA TOMAZI PEIXOTO
MINISTER

AMBASSADOR ANTONINO LISBOA MENA GONCALVES; MRS. ELISABETH MISSICK MENA GONCALVES
MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. PAULO ROBERTO SOARES PACHECO
MINISTER-COUNSELOR

MR. FELIPE COSTI SANTAROSA; MRS. FERNANDA GUERRA SANTAROSA
COUNSELOR

MRS. MARIA EDUARDA DE SEIXAS CORREA; MR. ERNESTO HENRIQUE FRAGA ARAUJO
COUNSELOR

MR. RICARDO DE SOUZA MONTEIRO; MRS. GABRIELA CUNHA CARDOSO MONTEIRO
COUNSELOR

MR. JOAO PAULO ORTEGA TERRA; MRS. FERNANDA DE ALBUQUERQUE M. BURLE
COUNSELOR

MR. AULO TARRISSE DA FONTOURA; MRS. MARIA TEREZA BAPTISTA DE OLIVEIRA
COUNSELOR

MR. JOSE GILBERTO SCANDIUCCI FILHO; MS. FABIANA MARQUEZ ANSELMO
COUNSELOR

MR. FRANKLIN SILVA NETTO; MRS. FABIANA CAVALCANTI SOBRAL E SILVA
COUNSELOR

MR. ANDRE VERAS GUIMARAES; MRS. MARIA DE LOURDES SIMAS FERNANDES
COUNSELOR

MISS SYDMA AGUIAR DAMASCENO
FIRST SECRETARY

MS. CAROLINA DE CRESCE EL DEBS
FIRST SECRETARY

MR. JEAN KARYDAKIS; MRS. LA GUERRA DE FIGUEIREDO KARYDAKIS
FIRST SECRETARY

MR. RAFAEL PORTO SANTIAGO SILVA; MRS. MAR ORTEGA MENEZES SANTIAGO SILVA
FIRST SECRETARY

MR. CARLOS HENRIQUE ANGRISANI SANTANA; MRS. TAUANA MONTEIRO GUEDES DOS SANTOS
SECOND SECRETARY

MR. RAPHAEL TOSTI DE ALMEIDA VIEIRA; MRS. CYNTHIA EMILIA M R ALMEIDA VIEIRA
SECOND SECRETARY

MR. LUIZ FELLIPE FLORES SCHMIDT; MRS. MARIANA LEAL SCHMIDT
SECOND SECRETARY

MR. CIRO MARQUES RUSSO
SECOND SECRETARY

MR. RAPHAEL OLIVEIRA DO NASCIMENTO; MRS. ANA H DE ATHAYDE BOHRER CUMMINGS
SECOND SECRETARY

MR. BRUNO SOARES LEITE
SECOND SECRETARY

MR. MARCELO BRANDT DE OLIVEIRA; MRS. JULIA SARDENBERG ZELNER GONCALVES
THIRD SECRETARY

MR. BRAULIO AUGUSTO BREIDENBACH PUPIM; MRS. LOUISE SALDUNBIDES DA MOTTA B.
THIRD SECRETARY

MR. RICARDO DASKAL HIRSCHBRUCH; MRS. ALINE EVANGELISTA MARTINS
THIRD SECRETARY

MR. RAFAEL DELLA GIUSTINA LEAL; MRS. CAROLINE LUCIANE BROERING DUTRA
THIRD SECRETARY

MRS. LA GUERRA DE FIGUEIREDO KARYDAKIS; MR. JEAN KARYDAKIS
THIRD SECRETARY

MRS. TAINA GUIMARAES ALVARENGA; MR. MESUT TOSUN
THIRD SECRETARY

MR. REYNALDO LINHARES COLARES; MRS. DANIELLE LOPES ROCHA COLARES
THIRD SECRETARY

MR. WILLIAM SILVA DOS SANTOS; MRS. LILIAN CORDEIRO PRATES
THIRD SECRETARY

MRS. JULIA ABREU BRAGA
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. VITORINO JOSE BARROS DA SILVA; MRS. LILIANE DORNELAS ALVES DA SILVA
ATTACHE

MRS. ISABELLA CAMPOS VERSIANI
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. CYRO ESPIRITO CARDOSO NETO; MRS. KARIN ISABEL CARDOSO
ATTACHE

MR. PAULO CESAR PAGI CHAVES MISS ANA LUCIA PALMEIRA PEREIRA
ATTACHE

MR. LUIZ GONZAGA, JR COELHO; MRS. RACHEL MARIA MONTEZZO COELHO
ATTACHE

MS. LUDMILLA DE BARROS HENRIQUES
ATTACHE

MS. ANDREIA MARIA DE LIMA
ATTACHE

 

BRUNEI

EMBASSY OF THE STATE OF BRUNEI DARUSSALAM
Chancery: 3520 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(EMBASSY 202-237-1838) (FAX 202-885-0560)

MRS. DK NOR HASHIMAH PG MD HASSAN
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. BALDEEP SINGH BHULLAR
SECOND SECRETARY

MS. NADIAH PIUT
SECOND SECRETARY

MR. ARAHMAN LAMIT; MRS. ROSNANY OSMAN
THIRD SECRETARY

WARRANT OFFICER RAMUDIN ABDUL RAZAK; MRS. DK MINAH PG HJ SALLEH
ATTACHE

MR. KENNY YEH PING LIEW
ATTACHE (EDUCATION)

MR. MOHD FIRDAUS MOHD ZIN; MRS. SITI BAZILAH ALI YAKOP
ATTACHE (COMMUNICATION)

COLONEL ZIL HUSAM ABD RAHMAN; MRS. SUZANA NAWI
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

BULGARIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BULGARIA
Chancery: 1621 22ND STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-387-0174) (FAX 202-234-7973)

HER EXCELLENCY ELENA B. POPTODOROVA PETROVA MR. GEORGI CVETANOV PETROV
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. VALENTIN TZANEV DONTCHEV; MRS. KRISTINA DIMITROVA DONTCHEVA
MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. IVAN VENTZESLAVOV ANCHEV; MRS. LILI DELCHEVA ANCHEVA
COUNSELOR

MR. DEYAN ANGELOV KATRATCHEV; MRS. EKATERINA A DANDAROVA KATRATCHEVA
COUNSELOR

MR. IVO MARTINOV KONSTANTINOV
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. HRISTO IVANOV GENCHEV; MS. KRISTINA GROZDANOVA GENCHEVA
FIRST SECRETARY

MR. MIHAIL BOZHKOV; MRS. MAGDALENA BOZHKOVA
SECOND SECRETARY

; MRS. LYUBOMIRA DIMITROVA GEORGIEVA
SECOND SECRETARY

MR. PETYO LYUBOMIROV VARBANOV; MRS. ELENA ALEKSANDROVNA VARBANOVA
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

BRIGADIER GENERAL TSANKO IVANOV STOYKOV; MRS. EMILIYA MARINOVA STOYKOVA
DEFENSE ATTACHE

ARMED FORCES ATTACHE OFFICE
1621 22ND STREET, NW 20008
(OFFICE 202-332-6616)

COMMERCIAL COUNSELOR OFFICE
1621 22ND STREET, NW 20008
CONSULAR OFFICE 1621 22ND STREET, NW 20008

 

BURKINA FASO

BURKINA FASO
EMBASSY OF BURKINA FASO
Chancery: 2340 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-332-5577) (FAX 202-667-1882)

HIS EXCELLENCY SEYDOU BOUDA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ADAMA SALEMBERE; MRS. KADIDIATOU TIENDREBEOGO FOFANA
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. SEYDOU SINKA; MRS. BENEDICTE ROSINE SINKA YEHOUENOU
COUNSELOR

MR. ARMAND TIEMTORE; MRS. KISWENDSIDA EST TIEMTORE SAWADOGO
COUNSELOR

MR. LASSINA BITIE; MRS. SETOU BITIE SOUGUE
SECOND SECRETARY

MRS. ADELE BOUDA ZOUGMORE; HIS EXCELLENCY SEYDOU BOUDA
ATTACHE

MR. ISSAKA DEME; MRS. MAMOUNA DEME OUEDRAOGO
ATTACHE (FINANCE)

MRS. MONIQUE SANON OUEDRAOGO; MR. DJEJOUMA SANON
ATTACHE (CULTURAL)

MRS. SOAGUI JOSIANE THIOMBIANO LOMPO
ATTACHE

MR. PIERRE WAONGO; MRS. MONIQUE WAONGO KOURAOGO
ATTACHE (PRESS)

 

BURMA

EMBASSY OF THE UNION OF BURMA
Chancery: 2300 S STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-332-3344) (FAX 202-332-4351)

HIS EXCELLENCY KYAW MYO HTUT; MRS. KHIN MYINT KYI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MIN THEINl MRS. MYO PA PA HTUN
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. AYE AYE SOE
MINISTER-COUNSELOR

MS. AYE SANDA LWIN
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MISS PHOO PWINT KO KO
FIRST SECRETARY

MR. AUNG THURA;MRS. CHAN NYEIN SANDAR MOE MYINT
THIRD SECRETARY

MR. NAY KO AUNG; MRS. KHIN KHAT KHAT KHAING
ATTACHE

MR. NYI NYI AUNG
ATTACHE

MRS. KHIN HTAY; MR. LIN HTUN
ATTACHE

MR. ZAW LWIN; MRS. KHIN MOE NWE
ATTACHE

MR. MIN CHAN MYAE; MS. HTET HTET MYO MYINT AUNG
ATTACHE

MR. MINN HTUN OO; MRS. WIN SANDAR AUNG
ATTACHE

SERGEANT SAW CHIT OO; MRS. KHIN SU WAI
ATTACHE

MISS HNIN NU PHYU
ATTACHE

MR. TIN WIN SOE; MRS. ZIN MAR MYO
ATTACHE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE OFFICE
2300 CALIFORNIA STREET, NW 20008
(OFFICE 202-332-1938)

 

BURUNDI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BURUNDI
Chancery: 2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 408 20007
(EMBASSY 202-342-2574) (FAX 202-342-2578)

HIS EXCELLENCY ERNEST NDABASHINZE; MRS. MARIE GLORIOSE KANKINDI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOEL NKURABAGAYA; MRS. MARIE JOSEE NTIHABOSE
COUNSELOR

MR. ISIDORE NTIRAMPEBA
COUNSELOR

BRIGADIER GENERAL DEO BATUNGWANAYO; MRS. ERICA NIKUZE
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 




A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z




 

CABO VERDA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CABO VERDE
Chancery: 3415 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20007
(EMBASSY 202-965-6820) (FAX 202-965-1207)

HIS EXCELLENCY JOSE LUIS FIALHO ROCHA; MRS. YAMILE LUQUE TAMAYO SACO ROCHA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DANIEL LEOPOLDINA SOARES OLIVEIRA; MRS. ISABEL SOARES OLIVEIRA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. ORIANA TAVARES BA GONCALVES BRITO
SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. ISABEL SOARES OLIVEIRA; MR. DANIEL LEOPOLDINA SOARES OLIVEIRA
THIRD SECRETARY

 

CAMBODIA

ROYAL EMBASSY OF CAMBODIA
Chancery: 4530 16TH STREET, NW 20011
(EMBASSY 202-726-7742) (FAX 202-726-8381)

HIS EXCELLENCY HENG HEM; MRS. SAVINE EK
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MOUTHTHIDA KEO; MR. THUCH KEO
COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. RITHIPOL TITH
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MISS PACHAPOR LAM
FIRST SECRETARY

MR. BONIM OUK
SECOND SECRETARY

MR. DARAVUTH CHAN; MRS. NAVY UN
THIRD SECRETARY

MR. CHANNOCH VONG; MRS. CHANTHA LEANG
THIRD SECRETARY

MRS. NEARY SOKHA MEN
ATTACHE (ACCOUNTS)

MRS. CHANTHOU NEANG; MR. SREY BONN THONG
ATTACHE (ACCOUNTS)

MR. NAVUTH KOEUT; MRS. THAVY HENG
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN SAKSOVUTHY, III SAY
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

DEFENSE ATTACHES OFFICE
4530 16TH STREET, NW 20011

 

CAMEROON

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CAMEROON
Chancery: 3400 INTERNATIONAL DRIVE, NW, SUITE 5L 5M 20008
(EMBASSY 202-265-8790) (FAX 202-387-3826)

HIS EXCELLENCY BIENVENU JOSEPH C. FOE ATANGANA; MRS. VERONIQUE FOE BILOA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. NAOMIE BEGALA MIKEL
COUNSELOR

MR. DANIEL MODIKA MUKETE; MRS. JOSEPHINE MUKETE BELIE LOBE
COUNSELOR

MR. FRANCOIS NGOUBENE; MRS. MARIE THERESE NGOUBENE NKEN
COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. GERVAIS EDMOND BINDZI EDZIMBI; MRS. MADELEINE VIRGINIE BINDZI ABOUI
FIRST SECRETARY

MR. OUMAROU CHINMOUN; MRS. MARIE J CHINMOUN MANGA NYAMVONGO
FIRST SECRETARY

MR. MODESTE MICHEL ESSONO; MRS. PULCHERIE ESSONO CHEMBOU KAMDEM
FIRST SECRETARY

MRS. AICHA REGINE BOUDJIHO
SECOND SECRETARY (CONSULAR & PROTOCOL)

MR. PETER MBONGO MOTOMA; MRS. MBONGO MOTOMA LUCIA LIMUNGA ISOKO
SECOND SECRETARY

MR. CHARLES DI MINTYENE; MRS. BRIGITTE NICOLE DI MINTYENE
ATTACHE (CULTURAL)

COLONEL ELIE BANBARA; MRS. REBECA BANBARA REPELI
DEFENSE ATTACHE

COMMADANT MANA FATOUMA WADALE; MR. JEAN WADALE
MILITARY ATTACHE

MAJOR ANDRE HUBERT ONANA MFEGE; MRS. KARINE ESTHER ONANA MFEGE
AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JEAN MARIE EBIKETIE; MRS. GUY SUZZANE NKE ZOA EPSE EBIKETIE
ASST. DEFENSE ATTACHE

 

CANADA

EMBASSY OF CANADA
Chancery: 501 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20001
(EMBASSY 202-682-1740) (FAX 202-682-7726)

HIS EXCELLENCY GARY ALBERT DOER
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DENIS HARRY STEVENS; MRS. GENEVIEVE MARIE CHANTELOUP*
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. KATHERINE LYNN BAIRD; MR. MARK GREGORY MAYHEW
MINISTER

MR. GILLES GAUTHIER; MRS. MICHELINE LAFOREST
MINISTER

MS. ANYA ILLANA LISOWSKI; MR. LONNIE DALE FLEISCHHACKER
MINISTER

MS. SHEILA BERNADINE RIORDON
MINISTER

MR. COLIN PATRICK BIRD; MRS. STACY BIRD*
MINISTER-COUNSELOR

MR. MICHAEL LLOYD EYESTONE; MRS. MONIKA JUSTYNA SURMA EYESTONE
MINISTER-COUNSELOR

MR. RONALD GARSON
MINISTER-COUNSELOR

MR. ERIC GENEAU; MS. JACINTHE ARBOUR
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. MARK GIRALT; MRS. ISABEL MARY GIRALT
MINISTER-COUNSELOR

MRS. CHRISTINE DAWN TANNOUS HANSON; MR. VICTOR JERRY TANNOUS
MINISTER-COUNSELOR

MS. MONIQUE MARTHE SMITH
MINISTER-COUNSELOR

MRS. ERYN SPROULE; MR. MICHAEL CHELSEA THIEL
MINISTER-COUNSELOR

MS. LAURIE ANDERSON
COUNSELOR (ADMINISTRATION) & CONSUL

MR. CHRISTOPHER ANDREJS BERZINS; MS. IRATXE FLORES CHINCHETRU
COUNSELOR

MR. MARIO BOT; MRS. THU HUONG THI NGUYEN
COUNSELOR

MR. PAUL JOSEPH CONNORS
COUNSELOR

MS. CHRISTINE CONSTANTIN
COUNSELOR

MR. NIALL PATRICK CRONIN; MRS. CAROLYN LOUISE KONOPSKI
COUNSELOR

MRS. HEATHER NANCY DE SANTIS; MR. DOUGLAS JEAN LAURIAULT
COUNSELOR

MS. PASCALE DUGRE SASSEVILLE
COUNSELOR

MR. MICHAEL ELLIOTT; MRS. SUZANNE CAROLINE ELLIOTT
COUNSELOR

MR. ROBERT GAULIN; MRS. CATHERINE LAURENDEAU
COUNSELOR (MANAGEMENT) & CONSUL

MR. DANIEL JOHN GROCHOWALSKI
COUNSELOR

MR. TIMOTHY ANDREW HAHLWEG; MRS. JODINE MICHELLE HAHLWEG
COUNSELOR

MR. CARL BEVAN HARTILL; MRS. LOUISE MARIE GERMAINE TREMBLAY
COUNSELOR

MR. MICHAEL HAWKINS
COUNSELOR

MR. HOWARD RAPHAEL ISAAC
COUNSELOR

MRS. LISA SUZANNE JANES; MR. WILLIAM STEVEN JANES*
COUNSELOR

MS. SWATHI KAPPAGANTULA
COUNSELOR

MR. VASKEN KHABAYAN; MRS. SABRINA DADRIAN KASSABIAN
COUNSELOR

MS. JENNIFER BRIGETTE LUTFALLAH; MR. RICK HERRINGER
COUNSELOR

MR. WILLIAM ARTHUR MACKEY; MRS. KAREN RUTH BERGSTROM MACKEY
COUNSELOR

MS. RACHEL KRISTY MCCORMICK; MR. BRENT GORDON LEPP
COUNSELOR

MR. BRENT DAVIDSON ROBSON
COUNSELOR

MR. LIAM ANDREW STONE; MRS. JANELLE DEE STONE
COUNSELOR

MR. THOMAS JOHN TRUEMAN; MRS. KATHERINE TRUEMAN
COUNSELOR

MR. ALISTAIR BRUCE CAMPBELL WALLBAUM; MS. SARAH ELIZABETH NUGENT*
COUNSELOR

MR. RICHARD MAREK WILLIAMS; MS. MARGARET KATHLEEN BRANDON
COUNSELOR

MR. ALEXANDRE KOFI ALAIN BILODEAU; MS. MARIEKE UIJTERSCHOUT
FIRST SECRETARY

MR. MICHAEL WILLIAM BLACKMORE; MRS. SUSIE MIN JUNG LEE
FIRST SECRETARY

MS. RITA HELEN BROWN; MR. JODY LOUGHREY
FIRST SECRETARY

MS. JEHAN MARIE ERIN CASEY; MR. CHRISTIAN JOHN ASTWOOD
FIRST SECRETARY

MR. GHISLAIN CHAPUT; MRS. ELITZA KALTCHEVA
FIRST SECRETARY

MR. WEN WEI HANS CHOU; MS. ROBIN ALLISON MIDDLETON
FIRST SECRETARY

MS. MEGAN JANE CLIFFORD
FIRST SECRETARY

MR. TY CURRAN; MRS. JESSICA MARIE CURRAN
FIRST SECRETARY

MRS. SUZANNE CAROLINE ELLIOTT; MR. MICHAEL ELLIOTT
FIRST SECRETARY

MR. LUC FOURNIER; MRS. KATHERINE ZUPANS
FIRST SECRETARY

DR. JOHN FRIM; MRS. MONICA MARIA FRIM
FIRST SECRETARY (DEFENSE)
; MRS. SUE ANNA GERVAIS; MR. KELLY LEANDRE HEMBRUFF
FIRST SECRETARY

MS. LYNN HARTERY; MR. STEPHEN THOMAS HEWITT
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER J. C. LINDGREN; MRS. KORRINA O. LINDGREN
FIRST SECRETARY

MS. AUDREY ELEANOR NUK
FIRST SECRETARY

MR. DONAL CIARAN ALUN O REILLY; MRS. LISA MARIE O REILLY
FIRST SECRETARY

MS. NICHOLA GILLIAN PAYNE
FIRST SECRETARY

MS. MEAGHAN COURTNEY SUNDERLAND
FIRST SECRETARY

MR. MARC NAZAR TOWAIJ; MS. KIRSTEN MADEL
FIRST SECRETARY

MRS. MICHELLE ANN VAN DYK; MR. JASON BELANGER
FIRST SECRETARY

MS. SUZANNE ALICIA WILKINSON
FIRST SECRETARY

MR. BRADLEY RAYMOND WOOD
FIRST SECRETARY

MR. GERALD EARL WOODILL; MS. MARILYN JOAN WOODILL
FIRST SECRETARY

MR. JASON BENJAMIN JULIAN YUSTIN
FIRST SECRETARY

MS. SABA ZARGHAMI
FIRST SECRETARY

MR. DAVID BOURGEOIS HATTO; MS. MARIE CLAUDE DUGAL
FIRST SECRETARY

MRS. MENG LULU LEBLANC; MR. TIMOTHY JOHN LEBLANC
FIRST SECRETARY

MR. ANDREW JOHN RENNIE MACLEOD; MS. ALISON MARY MITCHELL
FIRST SECRETARY

MS. ALISON MARY MITCHELL; MR. ANDREW JOHN RENNIE MACLEOD
FIRST SECRETARY

MR. CORY OLISHANSKY; MS. JACLYN FRIEDLANDER
FIRST SECRETARY

MS. ALEXANDRA ALYSSA VACHON WHITE; MR. DORIAN KELLY PANCHYSON
FIRST SECRETARY

CORPORAL CAROLINE ALLISON
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CORPORAL KEVIN LEANDER ARSENAULT
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT RANDALL MILTON BINNIE
ATTACHE (HEALTH & TRAINING)

MS. AMELIE BLOUIN
ATTACHE

MRS. CHERYL GAYE BRUNTON DUBBS
ATTACHE

MR. DAVID ANDREW CAMPBELL; MRS. BETTINA CAMPBELL
ATTACHE

MS. CHARMAINE MARGARET COX; MR. THOMAS EDWARD KLANCER*
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL NORBERT JOSEPH LUDGER CYR; MS. JEANNE AUDREY CURRIE
ATTACHE (MEDIA & MILITARY AFFAIRS)

CORPORAL RYAN CAMERON FORBES
ATTACHE

MR. BLAIR CARLETON FOSTER; MRS. STACY LEE FOSTER
ATTACHE

MRS. STACY LEE FOSTER; MR. BLAIR CARLETON FOSTER
ATTACHE

MS. KATHERINE ELIZABETH GOFF; MR. ALAN RAYMOND GOFF
ATTACHE

MS. JOUMANA HANNA; MR. JOSEPH CHAMOUN
ATTACHE

MASTER CORPORAL DANIEL DONALD JOSEPH HAWRYLAK; MRS. JACQUELINE SHAW*
ATTACHE

MS. KRISTIN MARLENE JAREMA
ATTACHE

WARRANT OFFICER MARK CARL KLUKE; MRS. LEEANN SOPHIA KLUKE
ATTACHE

MR. NICHOLAS ALEXANDER KNEZEVIC; MRS. JERRICA MERISA KNEZEVIC
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL YANNICK NICOLAS LEMIEUX; MS. ERICA LYNN FRANK*
ATTACHE

MR. DANIEL EARL MONGRAW; MRS. NATASHA MARIE FRANCIS MONGRAW
ATTACHE

MR. JOHN EDWARD MULHOLLAND; MRS. NICOLE JEANNE MULHOLLAND
ATTACHE

CAPTAIN SERGE NIANKOURY; MRS. CLEMENCE LAURE YANON
ATTACHE (FINANCIAL)

MR. DENNIS NYTRA
ATTACHE

MR. KEVIN ROBERT PARADISE; MS. AMY RACHAEL COMPAGNAT
ATTACHE

MR. DANIEL PETITPAS; MS. RENEE BOUDREAU
ATTACHE

MR. RICHARD ALLAN RHODES; MS. CHARLOTTE ANNE RHODES
ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. PAMELA YVONNE SAUNDERS; MR. COLIN GEOFFREY SUTER
ATTACHE

MR. DAVID THOMAS SORENSEN; MRS. KHAWLA SORENSEN
ATTACHE

MR. DAVID PETER WILLMORE
ATTACHE

MR. CHRIS ZAPHIROPOULOS; MRS. LOLITA ZAPHIROPOULOS
ATTACHE

CORPORAL CHANTAL BOLDUC
ASST. ATTACHE

CAPTAIN LYNNE ANN CORMIER; MR. PAUL CORMIER
ASST. ATTACHE

MR. LONNIE DALE FLEISCHHACKER; MS. ANYA ILLANA LISOWSKI
ASST. ATTACHE

CORPORAL BENJAMIN FOURNIER; MS. JARRA MARGARET FORD
ASST. ATTACHE (HEALTH SERVICE)

CORPORAL JOEL JOSEPH ROBERT FREDETTE
ASST. ATTACHE

MAJOR LUC FRENETTE; MRS. JUDY MARIE FRENETTE
ASST. ATTACHE (TRAINING & DOCTRINE)

CORPORAL KARLIE ALISHA GILL
ASST. ATTACHE

MAJOR TAMMY MICHELLE HISCOCK; CHIEF WARRANT OFFICER DAVID HARVEY HISCOCK
ASST. ATTACHE (ADMIN.)

WARRANT OFFICER DAVID MICHAEL HITT
ASST. ATTACHE

CORPORAL ROBERT JOHN LEHNEN
ASST. ATTACHE

COMMANDER CHARLES MARIE MATTE; MRS. GLORIA GABRIELA MICHEL AVALOS
ASST. ATTACHE

SERGEANT JOSEPH REJEAN MICHEL
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL KEITH EDWARD OSMOND; MRS. MICHELLE TANYA OSMOND
ASST. ATTACHE

CORPORAL JOSEPH GUY FRANCOIS ROBICHAUD; MS. SAMANTHA LYNN BILLARD
ASST. ATTACHE

MAJOR STEPHANE ROUX; MRS. CAROLINE BUJOLD
ASST. ATTACHE (HEALTH)

WARRANT OFFICER ROBERT RUSSELL SKRYPCHUK
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DANIEL ALEXANDER SMITH; MRS. MARGARET JANE SMITH
ASST. ATTACHE

SERGEANT AMANDA JULIE STEEVES
ASST. ATTACHE

SEAMAN KAREN GAYLE TAYLOR
ASST. ATTACHE

CAPTAIN SEBASTIEN GERARD SYLVIO THERRIEN
ASST. ATTACHE

COMMANDER IAN DAVID TORRIE; MRS. MICHELLE JOAN TORRIE
ASST. ATTACHE

SERGEANT JEAN MARC VERREAULT
ASST. ATTACHE

MAJOR XANDER CHARLES VERVUURT; MRS. WILHELMINA H BRUNET DE ROCHEBRUNE
ASST. ATTACHE

MAJOR CHARITY WEEDEN; MR. BRIAN CURT WEEDEN*
ASST. ATTACHE (DEFENSE)

CAPTAIN MICHAEL STUART WIESENFELD; MRS. JENNIFER ABRAMSON
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER MICHAEL ANDREW WILLIS; LIEUTENANT COLONEL JENNIFER REBECCA WILLIS*
ASST. ATTACHE (ENGINEERING)

MAJOR GENERAL NICOLAS ERIK MATERN; MRS. SONIA THIBAULT
DEFENSE ATTACHE

COLONEL HUGH ARCHIE FERGUSON; MRS. VALLENA MARIE FERGUSON
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL DOUGLAS WYNN BAIRD
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL KENNETH FREEMAN BUTTERWORTH; MRS. JODY MARIE BUTTERWORTH
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER DAVID TRUDEAU; MS. LAURIE ANN ROSE
ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN MARC WAYNE JOSEPH BATSFORD; MRS. MARGARET BATSFORD*
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL JAMES PATRICK DAVIS
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL STEVE CHOUINARD; MRS. CHRISTINE CARON
ASST. AIR ATTACHE

COLONEL ALLAN RICHARD THOMPSON; MRS. SUSAN BONNIE THOMPSON
DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR DONALD RICHARD COUZENS; MRS. KRISTINE NICOLE COUZENS
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR MICHAEL ALLEN ROSS; MRS. LORI TREMBLAY
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

 

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

EMBASSY OF THE CENTRAL AFRICAN REPUBLIC
Chancery: 2704 ONTARIO ROAD 20009
(EMBASSY 202-483-7800) (FAX 202-332-9893)

HIS EXCELLENCY STANISLAS MOUSSA KEMBE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JEAN BAPTISTE DALOBA; MRS. CAROLINE DALOBA NEE OUAMOUNDJOU
COUNSELOR

MR. JEAN PAUL KAIKOUMI
COUNSELOR

MR. HONORE MBAYE
COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. MICHELE MARIE CLAUDE BENZOT; MR. EUGENE DYKOIN GNOMBOU
SECOND SECRETARY (FINANCE AND ADMINISTRATION)

MR. JONATHAN KPADEA SENKIAN; MRS. GRACE ANNIE KPADEA
ATTACHE (SECURITY)

MRS. SYLVIE YASSINGOU
ATTACHE (CULTURAL)

 

CHAD

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHAD
Chancery: 2401 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-652-1312) (FAX 202-758-0431)

MR. HASSANE MAHAMAT NASSER; MRS. AHMAT FARISS ANAIME
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HAMID TAKANE YOUSSOUF; MRS. IKRAM MAHAMAT SALEH
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. N. BASHIR NURANE; MRS. NEFISSA NURAN
COUNSELOR

MR. MAHMOUD ADJI ABBASSE; MRS. MAHAMAT ACHAKIR KALTOUMA
ATTACHE

MR. HASSANE OUSMAN
ATTACHE

MR. NAIMBAYE YELKE DASNAN; MRS. BONODJI DJIMASNGAR DASNAN
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT TOGOU NOKOURI BAHAR
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

 

CHILE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHILE
Chancery: 1732-1736 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-785-1746) (FAX 202-887-5579)

HIS EXCELLENCY JUAN GABRIEL VALDES SOUBLETTE; MRS. ELIANA ANTONIA ECHENIQUE CELIS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RENE MAURICIO HURTADO NAVIA; MRS. MILAGROS NANCY MONTESINOS ARCE
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CARLOS FRANCISC CORNEJO RODRIGUEZ; MRS. MAREL ARDILES LOADER
COUNSELOR

MR. LUIS ANDRES PLAZA GENTINA; MRS. DIANA PATRICIA MEJIA MOLINA
COUNSELOR

MR. FELIPE COUSINO DONOSO; MRS. MARIA F. RODRIGUEZ FIGUEROA
FIRST SECRETARY

MR. JAIME EDUARDO FERRAZ ARAVENA; MRS. ELISA DEL CARMEN GARCIA JORQUERA
FIRST SECRETARY

MR. ARTURO GALEB H. GIADALA SUKNI; MRS. MARIA MOSTAFA ZAVAN
FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. LORENA GABRIELA PALOMO PARADA; MR. RICARDO JAIME RODRIGUEZ GARRIDO
FIRST SECRETARY

MS. ANNEMARIE DUNCKER STECHER
SECOND SECRETARY & CONSUL

MRS. MARIA HILDA BOLVARAN MORALES; MR. PEDRO E. PINCUS*
ATTACHE (CIVIL)

MR. RODRIGO ANDRES CONTRERAS HUERTA
ATTACHE (COMMERCIAL)

COLONEL ENZO FABIO COPPA ASTORGA; MRS. PAULINA ALEJANDRA MIRANDA SAPIAIN
ATTACHE (TECHNICAL AFFAIRS)

MR. EDUARDO A. SANTOS FUENZALIDA
ATTACHE (AGRICULTURAL)

LIEUTENANT GENERAL LUIS ERNESTO FARIAS GALLARDO; MRS. YOLANDA PATRICIA R BUHLER WINKLER
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN JOSE LUIS FERNANDEZ MORALES; MRS. JAZNA DARINKA KOPAITIC MANCILLA
NAVAL ATTACHE

COLONEL JOSE MIGUEL AGUIRRE GAMBOA; MRS. PAOLA ANGELICA CORREA ALBERTI
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER JAIME C SOTOMAYOR BUSTAMANTE; MRS. LORENA MONSERR LINDERMAN CESPEDES
ASST. NAVAL ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
1100 17TH STREET, NW, SUITE 900 20036
(OFFICE 202-872-1334)

MILITARY ATTACHE OFFICE
2171-2174 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 2-3 20007
(OFFICE 202-785-2083)

NAVAL ATTACHE OFFICE
1875 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 700 20009
(OFFICE 202-667-7790)

 

CHINA

EMBASSY OF THE PEOPLES REPUBLIC OF CHINA
Chancery: 3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-495-2000) (FAX 202-495-2138)

HIS EXCELLENCY TIANKAI CUI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NING HE; MRS. XIAOYAN LIU
MINISTER

MR. JIE LI; MRS. JINMEI LI
MINISTER

MR. KANG LU; MS. YUE CHEN
MINISTER

MS. XI WU
MINISTER

MR. MAOTIAN FANG; MRS. XIAOLING LIU
MINISTER-COUNSELOR

MR. XIAOJUN HENG; MRS. LING ZHU
MINISTER-COUNSELOR

MR. CHAOCHEN LI; MRS. KEKE SHANG
MINISTER-COUNSELOR

MS. HONG LI
MINISTER-COUNSELOR

MR. YU LIANG
MINISTER-COUNSELOR

MRS. NAN LIN
MINISTER-COUNSELOR

MR. WEIMIN LIU; MRS. JING SONG
MINISTER-COUNSELOR

MR. YANTAO LIU; MS. YAHUI HOU
MINISTER-COUNSELOR

MR. DEYOU TIAN
MINISTER-COUNSELOR

MRS. YANXIA WANG; MR. HUAIYU WANG
MINISTER-COUNSELOR

MR. FULI CHEN; MRS. MINGHONG XU
COUNSELOR

MR. XIONG FENG CHEN; MRS. YING CAI
COUNSELOR

MR. YANJUN CHEN; MRS. WENYING HAN
COUNSELOR

MS. YUN CHEN
COUNSELOR

MR. GUOJIE CUI; MS. NING LI
COUNSELOR

MR. YANLING DU; MRS. TAO YUE
COUNSELOR

MR. SHUANG GENG
COUNSELOR

MR. LIN HAN
COUNSELOR

MR. JIN YONG HE; MRS. JIN SONG LONG
COUNSELOR

MRS. LANJING HE
COUNSELOR

MR. BINCHEN HU
COUNSELOR

 

MR. TIANSHU HU
COUNSELOR

MRS. WENLI HU
COUNSELOR

MR. BIN LI; MRS. JIE YUE
COUNSELOR

MR. GANG LI; MRS. MING HE
COUNSELOR

MS. HONGXIA LI
COUNSELOR

MR. WEIGUO LIU; MRS. HONGYAN DU
COUNSELOR

MR. ZILI LIU
COUNSELOR

MR. JIN LYU; MS. WEIWEI WANG
COUNSELOR

MS. NING MAO; MR. JIAN CONG
COUNSELOR

MR. JIANPING MEI; MRS. NING MA
COUNSELOR

MR. MINJIAN QIAN; MS. JING WANG
COUNSELOR

MR. PING RUAN; MS. YUE LIU
COUNSELOR

MR. PING SONG; MRS. LIN LI
COUNSELOR

MR. JIN SUN; MS. WEN FENG TAN
COUNSELOR

MR. GUANGHUI TANG; MRS. YAN ZHAO
COUNSELOR

MR. ZHIWEN TANG
COUNSELOR

MR. GUOPING WANG
COUNSELOR

MR. QING WANG; MS. SHAOHUA GU
COUNSELOR

MRS. XUEYUAN XU; MR. CHENGLIANG WANG
COUNSELOR

MR. JIE YANG
COUNSELOR

MR. RUIJIN YANG; MRS. XIAOLING KUANG
COUNSELOR

MR. BO YU
COUNSELOR

MR. LIYOU ZHA; MRS. HUIQUN ZHENG
COUNSELOR

MR. MIN ZHANG; MRS. YUQING LIU
COUNSELOR

MR. YI ZHANG
COUNSELOR

MRS. DANDAN BAI; MR. TONG WANG
FIRST SECRETARY

MR. JUN CAO
FIRST SECRETARY

MR. LEI CAO
FIRST SECRETARY

MR. WEIMIN CHANG; MRS. QINGYAN WANG
FIRST SECRETARY

MR. DONGFENG CHEN
FIRST SECRETARY

MR. HONGZHOU CHEN; MRS. RUI SU
FIRST SECRETARY

MR. XIANG CHEN; MRS. WEIYI XIAN
FIRST SECRETARY

MR. YONG CHEN
FIRST SECRETARY

MS. YUE CHEN; MR. KANG LU
FIRST SECRETARY

MR. DINGJIAN DUAN; MRS. WENJING LI
FIRST SECRETARY

MR. KE FENG; MRS. LIN WANG
FIRST SECRETARY

MS. HONG GAO
FIRST SECRETARY

MR. JUNYI GAO
FIRST SECRETARY

MS. SHAOHUA GU; MR. QING WANG
FIRST SECRETARY

MR. SHENGWU GUO; MS. YAN WANG
FIRST SECRETARY

MR. JIE HAO; MRS. DAN ZHANG
FIRST SECRETARY

MR. JINGRUI HUANG; MRS. SHUQIN TAN
FIRST SECRETARY

MRS. JUNYING HUANG; MR. BINGWANG SUN
FIRST SECRETARY

MR. XI JIA; MRS. YUMEI LIU
FIRST SECRETARY

MS. HAIYING JIANG
FIRST SECRETARY

MR. CHAOYANG LI; MRS. YILIN SUN
FIRST SECRETARY

MS. PANPAN LI
FIRST SECRETARY

MR. WEI LI; MRS. HONGYUAN WANG
FIRST SECRETARY

MS. BIN LIN
FIRST SECRETARY

MS. HANG LIN
FIRST SECRETARY

MS. FANG LIU
FIRST SECRETARY

MS. HANZHEN LIU
FIRST SECRETARY

MRS. XIN LUO
FIRST SECRETARY

MR. BING MAO; MRS. CHUNPING PIAO
FIRST SECRETARY

MR. FANG MENG; MRS. FANG WANG
FIRST SECRETARY

MR. TINGXI MING; MRS. YANI LI
FIRST SECRETARY

MR. JIANG PAN; MRS. LIPING WANG
FIRST SECRETARY

MRS. XIAOYAN QIAN; MR. YONG WANG
FIRST SECRETARY

MR. ANG SHEN; MRS. ZHIYI YIN
FIRST SECRETARY

MR. LEI SHI; MRS. WEI LIANG
FIRST SECRETARY

MR. JINSONG SI
FIRST SECRETARY

MR. GENHUA WANG; MRS. MINGJIE PENG
FIRST SECRETARY

MR. LIANG WANG; MRS. YIYIN GU
FIRST SECRETARY

MR. XIN WANG; MRS. QU CHEN
FIRST SECRETARY

MS. YAN WANG
FIRST SECRETARY

MR. YONG WANG; MRS. YURONG CHAI
FIRST SECRETARY

MS. YOULI WANG; MR. LINHUA XU
FIRST SECRETARY

MR. DONG WEI; MRS. MING QIU
FIRST SECRETARY

MR. ZHENGLIN WEI; MS. YAN SHEN
FIRST SECRETARY

MS. JIANG XIAO
FIRST SECRETARY

MR. JINMING XU; MRS. WEI CHEN
FIRST SECRETARY

MS. BO YAN
FIRST SECRETARY

MR. TONG YANG; MRS. YANYU ZHAO
FIRST SECRETARY

MR. DUNHAI YU; MRS. XIAOXU CAI
FIRST SECRETARY

MR. GENG YU; MRS. GUANGLIN LAI
FIRST SECRETARY

MR. HONGLIANG ZHANG
FIRST SECRETARY

MR. JIAN ZHANG; MS. JIN ZHANG
FIRST SECRETARY

MR. SHEPING ZHANG; MS. XIAOXI DU
FIRST SECRETARY

MR. XUEQIAN ZHANG; MRS. MUMIN LIU
FIRST SECRETARY

MR. JIANHUA ZHAO
FIRST SECRETARY

MR. XIANJIN ZHAO; MRS. HAOJIE XU
FIRST SECRETARY

MR. XIUCHUN ZHAO; MRS. CI WANG
FIRST SECRETARY

MS. ZHENG ZHENG ZHAO; MR. DEYOU TIAN
FIRST SECRETARY

MR. BAOGUO ZHENG
FIRST SECRETARY

MR. BAOQUAN ZHOU; MRS. YAN WANG
FIRST SECRETARY

MRS. HUI ZHOU
FIRST SECRETARY

MR. SHENGHE ZHOU; MS. YAXIN WANG
FIRST SECRETARY

MR. YONG ZHOU; MRS. YING WANG
FIRST SECRETARY

MS. JUN ZHU; MR. SHUTAO BI
FIRST SECRETARY

MR. YUANYUAN ZHUANG; MS. AILING SONG
FIRST SECRETARY

MS. HUANFANG BU; MR. HAITAO DUAN
SECOND SECRETARY

MR. CHUAN CHEN; MS. KEWEI HUANG
SECOND SECRETARY

MR. TAO CHEN; MRS. LI WU
SECOND SECRETARY

MS. XIN GUAN; MR. JIANGANG WANG
SECOND SECRETARY

MRS. LIMIN HAN
SECOND SECRETARY

MR. BIN HU; MRS. YUNYUN LU
SECOND SECRETARY

MS. CHENG LI; MR. ZHENXIN PENG
SECOND SECRETARY

MR. QINGMEI LI
SECOND SECRETARY

MRS. RUIHONG LI
SECOND SECRETARY

MR. SHUAI LI
SECOND SECRETARY

MR. ZHI LIANG
SECOND SECRETARY

MS. XIAOLIN LIU
SECOND SECRETARY

MRS. YUQING LIU; MR. MIN ZHANG
SECOND SECRETARY

MR. XIAOHUI MA; MS. YING ZHANG
SECOND SECRETARY

MR. HUA QIN; MS. XINMEI XU
SECOND SECRETARY

MR. BO QU; MRS. QINGHUA ZHANG
SECOND SECRETARY

MRS. RONG REN
SECOND SECRETARY

MR. FENGSHOU SUN; MS. JINSONG WANG
SECOND SECRETARY

MR. TAO SUN; MS. BINGHUI LI
SECOND SECRETARY

MR. YE WAN; MS. JIAYING MENG
SECOND SECRETARY

MR. ZHIGUANG WAN; MS. YING LU
SECOND SECRETARY

MRS. LIN WANG
SECOND SECRETARY

MR. XIJUN WANG; MRS. TAO HU
SECOND SECRETARY

MS. CHAO YING WU
SECOND SECRETARY

MR. XU YANG
SECOND SECRETARY

MS. XIAOFANG YU
SECOND SECRETARY

MS. HUIJUAN ZHANG
SECOND SECRETARY

MR. SHAOWEN ZHANG; MRS. ANNA WANG
SECOND SECRETARY

MR. YUWEI ZHANG; MS. LUXIA YI
SECOND SECRETARY

MR. ZHIQIANG ZHAO
SECOND SECRETARY

MR. JIANFENG ZHOU; MS. YUNYUN GUO
SECOND SECRETARY

MR. LI ZHOU; MRS. YING CHEN
SECOND SECRETARY

MR. QIANJIANG CHEN; MRS. YING XU
THIRD SECRETARY

MS. JIE GAO
THIRD SECRETARY

MR. YUAN GAO; MRS. YUAN GAO
THIRD SECRETARY

MR. CHANGJIN HU
THIRD SECRETARY

MR. JIE HUANG
THIRD SECRETARY

MR. ZHAO JIN
THIRD SECRETARY

MR. JIANGTAO LI
THIRD SECRETARY

MR. JIANNAN LI; MRS. HAN ZHANG
THIRD SECRETARY

MR. ZHONGHUI LIANG; MRS. YANG YANG
THIRD SECRETARY

MS. YUE LIU; MR. PING RUAN
THIRD SECRETARY

MRS. YUNYUN LU; MR. BIN HU
THIRD SECRETARY

MR. QING LUO
THIRD SECRETARY

MR. YUE MA; MRS. XINXIN LI
THIRD SECRETARY

MR. LIN QIU; MS. XIAOXIAO LI
THIRD SECRETARY

MR. JIAN SHANG
THIRD SECRETARY

MR. YILIANG SUN
THIRD SECRETARY

MS. LIAN WANG; MR. LING JIANG
THIRD SECRETARY

MR. SHIQUAN WANG; MRS. ZHIMIN HAO
THIRD SECRETARY

MR. ZHENZHONG WEI; MRS. LIN LIN
THIRD SECRETARY

MR. PENG ZHANG; MS. LI YAO
THIRD SECRETARY

MR. TONG ZHANG
THIRD SECRETARY

MRS. WEI ZHANG
THIRD SECRETARY

MR. YANYU ZHANG; MRS. JING ZHAO
THIRD SECRETARY

MS. YING ZHANG; MR. XIAOHUI MA
THIRD SECRETARY

MR. PING ZHONG; MS. YAN LIU
THIRD SECRETARY

MR. CHONG ZHOU; MRS. XIAOFEN GENG
THIRD SECRETARY

MR. XIUFENG ZHU; MRS. LING LI
THIRD SECRETARY

MR. PENG CHEN
ATTACHE

MR. ZHENG DAI; MRS. LI WANG
ATTACHE

MR. XIAOJUN GUO
ATTACHE

MR. FEI HAN; MRS. XIAOLING CHEN
ATTACHE

MISS YU HAO
ATTACHE

MR. XUAN JIN; MRS. RUIPING LI
ATTACHE

MR. KAI LI
ATTACHE

MR. JIAN QIAO
ATTACHE

MR. YONG WANG; MRS. MEI LI
ATTACHE

MR. GUOZHU YANG; MRS. WEI CHENG
ATTACHE

MR. YINAN ZHANG; MRS. JIAWEI LIU
ATTACHE

MS. TING ZHAO
ATTACHE

MR. ZHUOJUN ZHENG
ATTACHE

MS. GUANTING ZHOU
ATTACHE

MS. YANHUI ZHU
ATTACHE

CAPTAIN XUE GUANG BIAN; MRS. XIAOYUAN SONG
ASST. ATTACHE

MAJOR JIANQIANG HUANG; MS. XI DING
ASST. ATTACHE

MR. QINGSHE WANG; MRS. LI FAN
ASST. ATTACHE

MR. DENGFANG WEI; MRS. FENGZHEN SHI
ASST. ATTACHE

MAJOR YUN YANG; MS. XU PANG
ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL NANFENG XU; MRS. JINGCHUAN SHEN
DEFENSE ATTACHE

COLONEL MAJOR HONG SHANG; MS. YING LI
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN YAPING SHEN; MRS. HONG QU
NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE JIANG YE; MRS. YAN YANG
AIR ATTACHE

COLONEL JIANZHONG LI; MRS. HUI LI
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL QIAN WU; MRS. DAN QU
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL HUIJING DONG; MRS. LI TIAN
ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL ZHENGMING JIANG; MRS. AIHONG MENG
ASST. MILITARY ATTACHE

BRIGADIER GENERAL JUN WANG; MRS. LI LIANG
ASST. MILITARY ATTACHE

MR. BEIQI HUANG; MRS. JUNRONG CAO
ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL SHI MIN CHEN; MRS. PING WU
ASST. AIR ATTACHE

CONGRESSIONAL AFFAIRS OFFICE
3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

CONSULAR AFFAIRS OFFICE
3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

CULTURAL AFFAIRS
OFFICE 3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

DEFENSE ATTACHE OFFICE
2139 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-295-2500) (FAX 202-338-1690)

ECONOMIC & COMMERCIAL COUNSELORS OFFICE
2133 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-625-3380) (FAX 202-337-5864)

ECONOMIC AFFAIRS OFFICE
3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

EDUCATION OFFICE
2700-12 PORTER STREET, NW 20008
(OFFICE 202-885-0715)

NAVAL ATTACHE OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

POLITICAL AFFAIRS OFFICE
3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

PRESS AFFAIRS OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

SCIENCE AND TECHNOLOGY OFFICE
3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

VISA SECTION OFFICE
2201 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20008
(OFFICE 202-338-6688)

 

COLOMBIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF COLOMBIA
Chancery: 2118 LEROY PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-387-8338) (FAX 202-232-8643)

HIS EXCELLENCY LUIS CARLOS VILLEGAS ECHEVERRI; MRS. MARIA DEL CARMEN RESTREPO BOTERO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GERMAN ANDRES ESPEJO BARRIOS; MRS. LILIANA PARRA SANTAMARIA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DANIEL AVILA CAMACHO; MRS. NOHORA ELENA DIAZ URIBE
MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARIA DEL P. FERNANDEZ RETAMOSO; MR. JOSE LUIS TORRES TRESPALACIOS
MINISTER-COUNSELOR

MISS CAROLINA ACOSTA RAMOS
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. ALVARO CALDERON PONCE DE LEON; MRS. INNA MARUKHLENKO
COUNSELOR

MR. EDUARDO ALFONSO CAMPO VERGARA
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MISS MONICA DE NARVAEZ CANO
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. ANDRES FERNANDO DIEZ MARTINEZ; MRS. NELLY PATRICIA AROCHA GOMEZ
COUNSELOR

MR. ENRIQUE MILLAN MEJIA; MRS. CAROLINA OBREGON SILVA
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MISS TATIANA DE GERMAN RIBON
FIRST SECRETARY

MR. DANIEL CAMILO PEDRAZA ABRIL
FIRST SECRETARY

MRS. CARMEN TERESA HENRIQUEZ BRUGES
SECOND SECRETARY

MR. IVAN ALEJANDRO TRUJILLO ACOSTA; MRS. YULI MARCELA GUIO CAMARGO
SECOND SECRETARY

MR. MANUEL FELIPE BECERRA HOYOS
THIRD SECRETARY

MISS VERONICA TURK CORDOBA
THIRD SECRETARY

COLONEL JORGE ALBERTO GOMEZ DUQUE; MRS. DIANA MARCELA SALGADO SOLER
ATTACHE (POLICE)

COLONEL GONZALO RICARDO LONDONO PORTELA
ATTACHE (POLICE )

MR. GUSTAVO ALBERTO MORENO MALDONADO; MS. LINA MARIA MARIN DIAZ
ATTACHE (POLICE)

COLONEL MARIANO DE LA CRUZ BOTERO COY; MRS. NATALIA ALONSO CARVAJAL
ASST. ATTACHE (POLICE)

COLONEL CAMILO ERNESTO CABANA FONSECA; MRS. EDNA LUZ BAYONA HERNANDEZ
ASST. ATTACHE (POLICE)

LIEUTENANT COLONEL GERMAN DARIO MONSALVE MORALES; MRS. ANA MARIA OLAYA CARDONA
ASST. ATTACHE (POLICE)

GENERAL SERGIO MANTILLA SANMIGUEL; MRS. LIANA MURILLO ESCOBAR
DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN GUSTAVO ADOLFO CAMACHO GUERRERO; MRS. TATIANA BUSTAMANTE POSADA
NAVAL ATTACHE

COLONEL JUAN GUILLERMO CONDE VARGAS; MRS. CAROL LIZETTE RODRIGUEZ ARDILA
AIR ATTACHE

COLONEL LUIS MAURICIO OSPINA GUTIERREZ; MRS. MARTHA LORENA OSPINA PRADA
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
1901 L STREET, NW, SUITE 700 20036
(OFFICE 202-887-9000) (FAX 202-223-0526)

 

COMOROS

EMBASSY OF THE UNION OF THE COMOROS
Chancery: 866 UNITED NATIONS PLAZA, SUITE 418
NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-750-1637) (FAX 212-750-1657)

 

COSTA RICA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF COSTA RICA
Chancery: 2114 S STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-234-2945) (FAX 202-265-4795)

HIS EXCELLENCY ROMAN MACAYA HAYES; MRS. THAIS GONZALEZ CARBALLADA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. PAOLA PATRICIA PORRAS PASTRAN; MR. FREDDY JOSE GARCIA OVIEDO
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ELIZABETH RODRIGUEZ OBUCH
MINISTER-COUNSELOR

MRS. ALEJANDRA SOLANO CABALCETA; MR. ARTURO FRANCISCO BONILLA MERINO
MINISTER-COUNSELOR

MR. ERICK MATHIAS MARIN MULLER
COUNSELOR

MR. JOSE CARLOS QUIRCE RODRIGUEZ
ATTACHE (COMMERCIAL)

CHANCERY ANNEX - MISCELLANEOUS CONSULAR OFFICE
2112 S STREET, NW 20008

CONSULAR OFFICE
2112 S STREET, NW 20008
(OFFICE 202-328-6628)

TRADE AND CAFTA OFFICE
1701 K STREET, NW, SUITE 725 20036

TRADE AND CAFTA OFFICE
1701 K STREET, NW, SUITE 725 20036

 

COTE D`IVOIRE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF COTE D IVOIRE
Chancery: 2424 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-797-0300) (FAX 202-462-9444)

HIS EXCELLENCY DAOUDA DIABATE; MRS. CECILE DIABATE NEE COFFI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ENNIO MAES
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ADJOBIA MICHEL AKADIA; MRS. RATCHEL MARIE J OUATTARA AKADIA
COUNSELOR

MR. KOFFI LEON KONAN
COUNSELOR

MS. KOUABLAN MARIE MEA
COUNSELOR

MR. KOUEHI GILDAS ERIC SEYO; MRS. ATSE JANYCE BECHER SEYO
COUNSELOR

MR. YVES TADET; MRS. ANNE DORICE ZOUE TADET
COUNSELOR

MR. N GUESSAN PAUL KOFFI; MRS. TITAHON KPI KOFFI
FIRST SECRETARY

MR. ADRIN DANIEL KOFFI; MRS. NIAMKEY MONIQUE EZOUA KOFFI
ATTACHE (FINANCIAL)

GENERAL KODJO MARC AKA; MRS. LOGBOH MADELEINE DON AKA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX
2412 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

 

CROATIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CROATIA
Chancery: 2343 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-588-5899) (FAX 202-588-8936)

HIS EXCELLENCY JOSIP PARO; MRS. JASENKA PARO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MARIO SKUNCA
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. JELENA VRES
MINISTER-COUNSELOR

MRS. BRANKA PAZIN; MR. MIHOVIL PAZIN
FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. NIKICA KOPACEVIC
SECOND SECRETARY

MR. DINO MIHANOVIC; MS. NIKOLINA JOZANC
SECOND SECRETARY

BRIGADIER GENERAL VLADO SINDLER; MRS. LJILJANA SINDLER
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

CYPRUS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CYPRUS
Chancery: 2211 R STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-462-5772) (FAX 202-483-6710)

HIS EXCELLENCY GEORGIOS CHACALLI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. OLYMPIA NEOCLEOUS
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. ANDREA PETRANYI
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MS. ELEFTHERIA ARISTOTELOUS
SECOND SECRETARY

MR. NEOPHYTOS CONSTANTINOU
SECOND SECRETARY & CONSUL

MRS. MELIVIA DEMETRIOU
SECOND SECRETARY

 

CZECH REPUBLIC

EMBASSY OF THE CZECH REPUBLIC
Chancery: 3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-274-9100) (FAX 202-966-8540)

HIS EXCELLENCY PETR GANDALOVIC; MRS. PAVLINA GANDALOVICOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JAROSLAV ZAJICEK; MRS. RADKA ZAJICKOVA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JAN PADOUREK; MRS. SIMONA PADOURKOVA
COUNSELOR

MR. PAVEL PITEL; MS. DAGMAR PITELOVA
COUNSELOR

MS. PAVLA VELICKINOVA
COUNSELOR (PUBLIC DIPLOMACY)

MR. TOMAS HART; MRS. IRINA HARTOVA
FIRST SECRETARY

MR. VACLAV KOLAJA; MRS. DANA KOLAJOVA
FIRST SECRETARY

MR. JAKUB NOVAK; MRS. RADKA ZIDKOVA
FIRST SECRETARY

MR. MICHAL SVEDA; MRS. MARTINA SVEDOVA
FIRST SECRETARY

MS. PETRA JACINOVA
SECOND SECRETARY

MR. ROBERT REHAK; MRS. PETRA REHAKOVA
SECOND SECRETARY

MRS. MARKETA BALGOVA; MR. JIRI BALGA
THIRD SECRETARY

MS. LUCIE HINDLSOVA
THIRD SECRETARY

MR. PETR MICHALEK
THIRD SECRETARY

MS. LENKA SCHROPFEROVA
THIRD SECRETARY

MR. MIROSLAV MRAKOTA; MRS. JANA MRAKOTOVA
ATTACHE

MR. DUSAN VAVRA; MRS. ANDREA VAVROVA KRATOCHVILOVA
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL JIRI VERNER; MRS. DENISA VERNEROVA
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MAJOR PETR RUSINOV; MRS. DUSANA RUSINOVA
ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE
1109-1111 MADISON AVENUE NEW YORK, NY 10028
(OFFICE 212-717-5064)

COMMERCIAL SECTION
3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008
(OFFICE 202-274-9104) (FAX 202-244-2147)

DEFENSE ATTACHE OFFICE
3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

VISA OFFICE
3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

 



A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 



 

DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO
Chancery: 1726 M STREET, NW, SUITE 601 20036
(EMBASSY 202-234-7690) (FAX 202-234-2609)

HER EXCELLENCY FAIDA MARAMUKE MITIFU; MR. MAURICE KASAZI SHALISHALI*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TAMBO A KABILA MUKENDI; MS. PATRICIA ANDREA BURCHELL*
MINISTER-COUNSELOR

MR. CHIRIJI CELESTIN CHIZA CHIVA
COUNSELOR

MR. THOMAS SIOSI MBIMBA; MRS. ROMAINE LAZWE MBIMBA
COUNSELOR

MR. SERGE TSHAMALA
COUNSELOR

MR. YVES RUCHINAGIZA BASHONGA; MRS. LATIFA SHABANI BASHONGA
SECOND SECRETARY

MS. ODILE YEMBA NYOTA
SECOND SECRETARY

 

DENMARK

ROYAL DANISH EMBASSY
Chancery: 3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-234-4300) (FAX 202-328-1470)

HIS EXCELLENCY PETER TAKSOE JENSEN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

AMBASSADOR LARS BO MOELLER; MRS. METTE SOES LASSESEN
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. INUUTEQ HOLM OLSEN
MINISTER

MR. JANNICK DAMGAARD; MRS. TANJA LARSEN
MINISTER-COUNSELOR

MRS. ANNA CECILIE CUMMINGS DE KLAUMAN; MR. MADS DINESS JENSEN
MINISTER-COUNSELOR (FOOD & AGRICULTURE)

MR. NIELS PETER HELTBERG; MRS. CARINE BUDUDU HELTBERG
MINISTER-COUNSELOR

MR. PETER MICHAEL NIELSEN; MRS. IBEN PERNILLE NIELSEN
MINISTER-COUNSELOR

MR. ANDERS OERNEMARK; MRS. ANN CHARLOTTE MARIA OERNEMARK
MINISTER-COUNSELOR

MR. JONAS PARELLO PLESNER; MRS. KRISTIN PARELLO PLESNER
MINISTER-COUNSELOR

MRS. LINA GANDLOESE HANSEN; MR. STEN GANDLOESE HANSEN
COUNSELOR

MR. NIKOLAJ JUNCHER WAEDEGAARD; MRS. OLIVIA DURAND KRUSE
FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL JAN GRAUGAARD KRISTENSEN; MRS. STINE IBSEN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PER LYSE RASMUSSEN; MRS. PENELOPE WELLER RASMUSSEN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE
OFFICE 3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

 

DJIBOUTI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF DJIBOUTI
Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 515 20005
(EMBASSY 202-331-0270) (FAX 202-331-0302)

HIS EXCELLENCY ROBLE OLHAYE; MRS. AMINA FARAH AHMED
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ISSA DAHER BOURALEH; MRS. FOZIA AHMED ABANEH
COUNSELOR

MR. ABDALLAH OMAR ABSIEH; MRS. KADIDJA IBRAHIM ISSA
FIRST SECRETARY (ECON, FIN & COM)

MR. SAID MOHAMED FARAH
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

 

DOMINICA

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF DOMINICA
Chancery: 1001 19TH STREET, N, SUITE 1200
ARLINGTON, VA 22209
(EMBASSY 571-527-1370) (FAX 571-384-7916)

HIS EXCELLENCY HUBERT JOHN CHARLES; DR. SYLVIA MANICANELA CHARLES
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. JUDITH ANNE ROLLE
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

 

DOMINICAN REPUBLIC

EMBASSY OF THE DOMINICAN REPUBLIC
Chancery: 1715 22ND STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-332-6280) (FAX 202-265-8057)

HIS EXCELLENCY ANIBAL DE CASTRO RODRIGUEZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. ALEJANDRA HERNANDEZ GONZALEZ
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOSE LUIS DOMINGUEZ BRITO; MRS. CHRISTINE DAMBRE DOMINGUEZ
MINISTER-COUNSELOR

MRS. LIGIA AURISTELA REID BONETTI
MINISTER-COUNSELOR

MRS. CAROLINA CACERES DE HONTSCH; MR. BJOERN THORE HOENTSCH
COUNSELOR

MRS. GRISELDA DEL CARMEN CRUZ ROSARIO
COUNSELOR

MR. FELIPE JOSE PEDRO HERRERA CABRAL
COUNSELOR

MRS. CHERYBELLE E. GOMEZ DE MITROT; MR. SAULO MITROT
SECOND SECRETARY

GENERAL PEDRO RENE VALENZUELA QUIROZ; MS. WENDY I. GRACIA DE VALENZUELA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL HILTON NICOLAS CABRAL HERRERA; MRS. DANILSA A CAPELLAN DE CABRAL
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

 


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z




ECUADOR

EMBASSY OF ECUADOR
Chancery: 2535 15TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-234-7200) (FAX 202-667-3482)

HER EXCELLENCY SASKIA NATHALIE CELY SUAREZ; MR. ALVARO IVAN HERNANDEZ ALVAREZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAURICIO EFRAIN BAUS PALACIOS; MRS. CARLA MARIA DAVALOS DE BAUS
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MIGUEL ANGEL CARBO BENITES; MRS. VERONICA LUCIA AGUILAR TORRES
MINISTER & CONSUL GENERAL

MISS SILVIA YOLANDA ESPINDOLA ARELLANO
MINISTER

MR. ANDRES EFREN MONTALVO; MRS. KATIA E. TINAJERO VALENCIA
MINISTER

MRS. RULLY JANINA SMITH MINDA
COUNSELOR & CONSUL

MS. MARIA DANIELA DAVALOS MUIRRAGUI; MR. DIEGO DANILO BELTRAN BASTIDAS
SECOND SECRETARY

MRS. MAGDALENA MARIA NUNEZ JARAMILLO; MR. DIEGO ARMANDO AGUIRRE OCAMPO
SECOND SECRETARY

MR. JAVIER TOMAS PASAGUAY LABORDE; MS. NORMA PRISCILA NIVELA GALARZA
SECOND SECRETARY

MRS. NDREA ESTEFANIA VILLALBA CARDENAS
THIRD SECRETARY

MRS. ANITA ELIZABETH CANELOS ENCALADA; MR. STEVE IVAN VERGARA BAQUERO
ATTACHE & CONSULAR AGENT

MR. OSCAR MAURICIO FUERTES JIMENEZ
ATTACHE

MAJOR WILSON FERNANDO TORRES GOMEZ; MRS. LIGIA MARIA PAUCAR FLORES
ATTACHE (ASSISTANT POLICE ATTACHE)

COLONEL WASHINGTON FERNA VALLEJO MOSQUERA; MRS. CECILIA YASENIA GRANDA GRANDA
ATTACHE (POLICE ATTACHE)

MR. MILTON FERNANDO ALTAMIRANO MUNOZ; MRS. MARISOL DEL CARMEN NIETO CUEVA
ATTACHE (CIVIL)

COLONEL LUIS FLAVIO MANCHENO MEJIA; MRS. GLORIA CECILIA GARZON VILLEGAS
DEFENSE & AIR ATTACHE

CAPTAIN WASHINGTON JULIAN CAJAS AISPUR; MRS. YANIRA YOLANDA FLOR VINUEZA
NAVAL ATTACHE

COLONEL FRANKLIN GUSTAVO ACOSTA YACELGA; MRS. MONICA PATRICIA VILLA CERON
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-234-0601)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-234-7166)

MILITARY ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-234-0647)

NAVAL ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-265-7674)

POLICE ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-464-9990) (FAX 202-464-9988)

 

EGYPT

EMBASSY OF THE ARAB REPUBLIC OF EGYPT
Chancery: 3521 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(EMBASSY 202-895-5400) (FAX 202-244-4319)

HIS EXCELLENCY MOHAMED MOSTAFA MOHAMED TAWFIK; MRS. AMANI AHMED AMIN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. YASSER ABOUBAKR A ELNAGGAR; MRS. GIHAN OSSMAN ABDELAZIZ HAFEZ
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANWAR ABDELGHANY ELSAHRAGTY; MRS. MAGDA KAMAL I. M. SALTEEN
MINISTER

MR. ALAA ALSAYED HUSSEIN ABDALAZIZ
COUNSELOR

MR. TAMER OSAMA NABIH ABDELGHAFFAR
COUNSELOR

MRS. HODA KHAMIS MOHAMED ABDULGHANY; MR. ABDELAZIM MAHMOUD M. ABDELFATTAH
COUNSELOR

MR. MOHAMED TAREK ABDELHAMED ELGINDY; MRS. NEVINE HUSSEIN ABDELMONEIM TOLBA
COUNSELOR

MR. NADER MAHMOUD MOHAMED AHMED EMAM
COUNSELOR

DR. MONA MEHREZ ALY HASSANE HASSANEAN; MR. ADEL MAHMOUD IBRAHIM HASSAN
COUNSELOR (AGRICULTURAL COUNSELOR)

MR. ALAA MOHAMED SALAHELDIN HEGAZY; MRS. REEM MAGUID AMIN AHMED
COUNSELOR

MR. SAMEH ALFONSE SOLIMAN ISKAROS
COUNSELOR

MR. ALDESOUKY MAHMOUD YOUSSEF MAHMOUD; MRS. RANIA HAFEZ ABDELMONAEM SARAYA
COUNSELOR

DR. YASSER MOHAMED ELWY MOHAM MAHMOUD
COUNSELOR

MR. MOHAMED SAMIR MOHAMED MARZOUK; MRS. ZEINAB AHMED SHOUKRY IBRAHIM
COUNSELOR

MR. FADEL MOHAMED FADEL YACOUB
COUNSELOR

MR. MAGUED MOHAMED SAYED AMIN; MRS. HEMMAT FATHY AHMED ELKHEIASHY
FIRST SECRETARY

MR. ALLA AHMED EZZELDIN ELBIALLY; MRS. MAHA HASSAN MAHMOUD SALEH
FIRST SECRETARY

MR. NADER SAAD ABDELNABY OBAIDA
FIRST SECRETARY

MR. MOHAMED MOUSTAFA ELHA ABDELMAGEED; MRS. LEYLA MOHAMED FOUAD A. KHALIL
SECOND SECRETARY

MR. KHALED ALI MOHAMED ELMENSHAWY; MRS. SALWA MAHMOUD HUSSIEN MOHAMED
SECOND SECRETARY

MR. AHMED NABIL SADEK AHMED; MRS. MAI MOHAMMED MOHAMMED IBRAHIM
THIRD SECRETARY

MR. AMR MAKRAM ALTANTAWY; MRS. AMIRA ABDELAZIZ
THIRD SECRETARY

MR. WAEL MAHMOUD ABDELAZIZ ELDAHSHAN; MRS. NOHA MOKHTAR ABDELGAWAD ASHARY
THIRD SECRETARY

MR. MAHMOUD ALY AHMED ELKHATIB; MRS. HALA SHERIF MOHAMED ELHADIDY
THIRD SECRETARY

MR. MOOTAZ MOHAMED TAMER S M MANSOUR
THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED ABEDEL MONEM ABDEL NABY
ATTACHE

MR. EHAB MOHAMED ABDELLATIF ABDOU; MRS. MARIAM AHMED YEHIA MAHMOUD
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL YASSER KAMAL ALI ABOUMANDOUR; MRS. DALIA MOHAMED MAHMOUD
ATTACHE

MR. ABDELQAWY GHARIEB ALI AHMED
ATTACHE

MAJOR ASHRAF AHMED AHMED; MRS. SAFAA MOHAMED KHALIL
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. ABEER MOHAMED DARWEESH ALI; MR. KHALED KAMAL AMIN KHALIL
ATTACHE

MR. SALAH ELDIN GHARIB BAYOUMY; MRS. AFIFA MOHAMED ELMAIS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. NABIL AHMED MOHAMED ELGENDY; MRS. AMAL MOUSTAFA ISMAIL MOHAMED
ATTACHE

MA SAID MOHAMED SAID ELHAMZAWY; MRS. MAI MOKHTAR ROSTOM AHMED ROSTOM
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. GAMAL HASSAN HAMZA ELHARERE; MRS. FATMA MOHAMED ATEYA SOLIMAN
ATTACHE

MR. MAGED FAROUK ELSAYED; MRS. HANAN SALAH ELATTAR
ATTACHE

MR. SHERIF MOHAMED ATEIA ELSAYED; MRS. MOMTAZA ELMINSHAWY SHIDID SHAAT
ATTACHE

MR. MOHAMED YOUSSEF ELSHARKAWY; MRS. SARA AHMED HASHEM RAGAB ELGABRY
ATTACHE

MR. HOSSAMELDIN MOUSTAFA A ISMAIEL; MRS. ABEER SAID HUSSEIN KHALIL
ATTACHE (ADMIN & FINANCIAL)

MR. MOHAMED ALY SALEH ALY KERASHA; MS. HODA ABDELGHANY ELSAYED IBRAHIM
ATTACHE (CULTURAL)

MR. TAREK FARAH MOHAMED KHALIF; MRS. EMAN ALY MOHAMED TELEB
ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

MR. REDA SHAHAT ALY KHATAB; MRS. NOHA MAHMOUD MOHAMED SOLIMAN
ATTACHE

MR. HESHAM MOHAMED ABDELHAFIZ KHEDR; MS. SOZAN ABDELSHAHID MOSA ELSHAMY
ATTACHE

MR. AHMED HUSSEIN AHMED MOHAMED
ATTACHE

MR. AHMED RAMADAN IBRAHIM MOHAMED
ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

MR. MAHER MAHMOUD AFIFI MOHAMED
ATTACHE

MR. RAGAB ABDELGAWAD TAHA MORSY
ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

MR. SAID ABDELFATTAH AHMED RAWASH; MRS. FATMA ABDELSATTAR A. ELGAMAL
ATTACHE

MR. ESSAM MOHAMED ABDULLAH SALEM
ATTACHE

MS. NAGWA EZZAT SHABAAN
ATTACHE

MR. WAEL TALAAT LOTFY SINGER; MRS. REEM SALAHELDIN ABDELGYED ELSAWY
ATTACHE

MS. DINA EZZAT MAHMOUD SWEILLAM
ATTACHE

COMMANDER NABIL ABDEL AZIM ABOUL AZM; MRS. ZEINAB MOHAMED A. ELSESY
ASST. ATTACHE (PROCUREMENT)

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED AHMED YOUSSEF EL ZAYAT; MRS. RANIA MOHAMED M. SAKR
ASST. ATTACHE (MEDICAL)

MAJOR HOSSAMELDIN SAYED MOHAMED AHMED; MRS. NAHLA AHMED YOUSSEF MOHAMED SABRY
ASST. ATTACHE

MR. SAID MAHMOUD MOHAMED AHMED
ASST. ATTACHE

COLONEL ABDELHAMED A. ALLAM; MRS. SANAA AHMED NADA
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED TAWFIK HASSAN AMIN SAFWAT; MRS. IMAN ANWAR HUSSEIN EL MALAH
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SHADY ABDALLAH MAHMOUD S. BARAKA; MRS. NRMEIN MOSTAFA KHADASH ABDELAL
ASST. ATTACHE

MR. SALAH SAEED ALY AHMED ELAARABY
ASST. ATTACHE

MR. RAMADAN FATHY KOUTOB GADALLA
ASST. ATTACHE (ADMINSTRATION)

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM A. S. HASSAN; MRS. REEM I. IBRAHIM
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HESHAM MAHMOUD FARID HOSNY; MRS. NADIA ALY MAHMOUD
ASST. ATTACHE

COLONEL ALI MOHAMED ABDELNAEEM MOHAMED; MRS. GHADA ELSAYED MOHAMED HASHEM
ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER HANI FROUK ZAKI MOHAMED
ASST. ATTACHE

MAJOR AHMED SAYED ABDALLAH OSMAN; MRS. AMANY MOHAMED ABAS ABDELAZIZ
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HASSAN MOHAMED FATHY O HAS OTHMAN; MRS. SAMAH AHMED ABBAS MOHAMED FARAHAT
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM SAMIR ABD EL REHEM TOBAR; MRS. EMAN SROR ABO TALEB MAKLED
ASST. ATTACHE

MR. HATEM HASSAN I IBRAHIM M. YOUNES; MRS. EMAN AHMED HUSSEIN ELKOTT
ASST. ATTACHE

REAR ADMIRAL MOHAMED MOHAMED ABDELAZIZ ELSAYED; MRS. MANAL FATHY MOHAMED ABDIN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED OSAMA AHMED ELSHABRAWY; MRS. MAYSA SAMIR MAHMOUD FARID
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND ECONOMIC AFFAIRS OFFICE
2232 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-265-9111) (FAX 202-328-4517)

CULTURAL AND EDUCATIONAL BUREAU
1303 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036
(OFFICE 202-296-3888) (FAX 202-296-3891)

OFFICE OF DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE
2590 L STREET, NW 20037
(OFFICE 202-333-1283) (FAX 202-333-7240)

PRESS AND INFORMATION OFFICE
1666 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 440 20009
(OFFICE 202-667-3402) (FAX 202-234-6827)

PROCUREMENT OFFICE
5500 16TH STREET, NW 20011
(OFFICE 202-726-8006) (FAX 202-829-4909)

 

EL SALVADOR

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF EL SALVADOR
Chancery: 1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036
(EMBASSY 202-265-9671) (FAX 202-232-3763)

HIS EXCELLENCY FRANCISCO R. ALTSCHUL FUENTES; MRS. MELINDA DELASHMUTT ALTSCHUL*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OSCAR OSWALD CHAVEZ VALIENTE; MRS. MARTA ELSA P. MARTINEZ DE CHAVEZ
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GUSTAVO ADOLFO ARGUETA HERNANDEZ; MRS. ALBA MERCEDES LOPEZ DE ARGUETA
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. CLAUDIA BEATRIZ BELTRAN GALVEZ; MR. DANIEL PALACIOS MARCHESINI
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ENILSON SOLANO; MRS. CLAUDIA RIVERA SOLANO
MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. DAGOBERTO ALCIDES TORRES PENA; MRS. SONIA VERONICA MERINO DE TORRES
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. LUIS ALBERTO APARICIO BERMUDEZ; MRS. CARMEN DE LOS NOYOLA DE APARICIO
COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. CATALINA ASCENCIO DE ARTEAGA
COUNSELOR & CONSUL

MS. GRACE AWAD DE CHEHADE DR. TONY MICHAEL CHEHADE*
COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. CARLOS MAURICIO FUENTES FLORES; MRS. MILDRED E. DOMINGUEZ DE FUENTES
COUNSELOR (INFORMATION TECHNOLOGY)

MS. ANA GUARDADO PEÑA
COUNSELOR (PRESS & COMMUNICATION)

MS. VILMA HERRERA
COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MR. ERASMO JULIO LOPEZ RIVAS; MRS. LESLY JACKELY VALLADARES ESCOTO
FIRST SECRETARY

MR. EDGAR SUNNY SOTO LOPEZ; MRS. IRIS LIZZETTE CUBIAS DE SOTO
FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MR. FREDY ELIANOTH VARGAS RAMIREZ; MS. ANA GERTRUDIS GALEAS DE VARGAS
FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MAJOR GENERAL CESAR ADONAY ACOSTA BONILLA; MRS. REINA LEONOR MORALES DE ACOSTA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ENRIQUE ANTONIO ACOSTA BONILLA; MRS. YASMIN REGINA TOBIAS DE ACOSTA
ASST. MILITARY ATTACHE

CONSULATE GENERAL
2332 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20007
(OFFICE 202-331-4032) (FAX 202-331-4036)

COUNSELOR FOR ECON., FINANCIAL & COMMERCIAL AFFAIRS OFFICE
2308 CALIFORNIA STREET, NW 20008

DEFENSE ATTACHE OFFICE
2308 CALIFORNIA STREET, NW, FLOOR 4 20036
(OFFICE 202-265-9671)

 

EQUATORIAL GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF EQUATORIAL GUINEA
Chancery: 2020 16TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-518-5700) (FAX 202-518-5252)

MR. ROMAN OBAMA EKUA
FIRST SECRETARY (CHARGE D' AFFAIRES AD INTERIM)

MR. JOSE MBA NGUEMA
SECOND SECRETARY

MRS. PACIENCIA MATA MOHOSO
THIRD SECRETARY

MR. CONSTANTINO NJUE NGUI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

 

ERITREA

EMBASSY OF THE STATE OF ERITREA
Chancery: 1708 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-319-1991) (FAX 202-319-1304)

MR. BERHANE GEBREHIWET SOLOMON; MRS. HIWET SEBHATU TESFAZZGHI
FIRST SECRETARY (CHARGE D' AFFAIRES AD INTERIM)

MR. SALIH ABDALLA SAAD
FIRST SECRETARY & CONSUL

 

ESTONIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ESTONIA
Chancery: 2131 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-588-0101) (FAX 202-588-0108)

AMBASSADOR EERIK MARMEI; MRS. BIRGIT VOLMER
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TANEL SEPP
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. INDREK KANNIK; MRS. MONIKA REINEM
COUNSELOR

MR. INDREK SIRP; MRS. LEENA SIRP
COUNSELOR

MS. MARJU KORTS
THIRD SECRETARY (ECONOMIC)

MS. MARIA BELOVAS; MR. RONALD BAUMANN
ATTACHE (PUBLIC AND CULTURAL AFFAIRS)

MR. KRISTJAN KUURME; MRS. MARY MACY KUURME
ATTACHE

COLONEL KAJARI KLETTENBERG; MRS. ELIKA KLETTENBERG
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

ETHIOPIA

EMBASSY OF THE FEDERAL DEMOCRATIC REPUBLIC OF ETHIOPIA
Chancery: 3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-364-1200) (FAX 202-587-0195)

HIS EXCELLENCY GIRMA BIRRU GEDA; MRS. LYDIA GETANEH BELAY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TEBEGE BERHE SHOOK; MRS. HELEN TEKLU GEBRESELASSIE
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. TSEGAB KEBEBEW DAKA; MRS. TSIGEREDA MENGESHA AGONAFIR
MINISTER-COUNSELOR

MR. MISGINA TESFAY GEBRESILASSIE; MRS. YETNAYET GASHAW WOLDEYOHANNES
MINISTER-COUNSELOR

MR. MILKIAS HARASA HANKA; MRS. RAHEL BOGALE BOLCHA
MINISTER-COUNSELOR

MR. TESFAYE WOLDE HUSSEN; MRS. SABA HAILE
MINISTER-COUNSELOR

MR. MELAKU BEDADA SENBETA; MRS. GENET TEFERI AYIFOKRU
MINISTER-COUNSELOR

MR. YOHANNES GETAHUN YIGZAW; MRS. AGERETU ASFAW CHEKOLE
MINISTER-COUNSELOR

MR. NIHINE MESSERET ADEME
COUNSELOR

MR. MERKEBU BEYENE BANJAW; MRS. MULUGOJAM ANDUALEM ANTENEH
COUNSELOR

MR. TINSAE AYALEW GETANEH; MRS. ADUGNA MENGISTE AYENEW
COUNSELOR

MR. ZELEKE NEMERA SHENDU; MRS. SUDAN JALETA DIDI
COUNSELOR (ADMIN. & FINANCE)

MR. HAGOS GEBREHAWARIA WELDEGEBRIEL; MRS. AZEB ABEBE SYUOM
COUNSELOR

MR. DINEKA KORNMA NESREDIN; MRS. AYNALEM BADENGA BESREMO*
FIRST SECRETARY

MS. EMEBET BIRU HAILE
SECOND SECRETARY

CONSULAR SECTION
3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

ECONOMIC, FINANCIAL AND TRADE OFFICE
3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(OFFICE 202-364-6385) (FAX 202-364-6387)

 

EUROPEAN UNION

DELEGATION OF THE EUROPEAN UNION
Chancery: 2175 K STREET, NW 20037

HIS EXCELLENCY JOAO VALE DE ALMEIDA; MRS. MARIA ANA RAMOS JARA DE CARVALHO
AMBASSADOR (HEAD OF DELEGATION)

MR. FRANCOIS JEAN MARIE D. RIVASSEAU; MRS. ELISABETH MARIE M. L. RIVASSEAU
MINISTER (DEPUTY HEAD OF DELEGATION)

MR. ANTONIO DE LECEA FLORES DE LEMUS; MRS. MONICA MARIA CASTRO GOICOCHEA
MINISTER (ECONOMIC & FINANCIAL)

MR. GEORGES LOUIS GABRIEL PINEAU; MRS. ANNICK RENEE GILBERT
MINISTER (FINANCIAL)

MS. MARIA J CARVALHO DE SOUSA FIALHO
MINISTER-COUNSELOR

MRS. THEA MATHILDE EMMERLING; MR. SONKE FRIEDRICH REINHOLD SCHMIDT
MINISTER-COUNSELOR

MR. JAMES PAUL GAVIGAN; MRS. JOSEFA PURIFICACION IMEDIO LUENGO
MINISTER-COUNSELOR (SCI/TECH/ED)

DR. RENATE SYLVIA HAHLEN
MINISTER-COUNSELOR (DEVELOPMENT)

MR. GEOFFREY ALAN HARRIS; MRS. WEI ZHU
MINISTER-COUNSELOR

MR. HIDDO CARL BEREND JAN HOUBEN; MS. KARIANN AKEMI YOKOTA*
MINISTER-COUNSELOR (TRADE)

MR. ANTOINE JACQUES FRANCOIS RIPOLL; MRS. ILARIA IISABEL LUCE RIPOLL*
MINISTER-COUNSELOR

MR. FABRICE ANDRE MARC VAREILLE
MINISTER-COUNSELOR

MR. JAMES ANDREW BARBOUR; MRS. CAROLYN LESLIE
COUNSELOR (PRESS AND PUBLIC DIPLOMACY)

MR. DAVID STEPHEN BATCHELOR; MRS. EVA RIERA CAROL
COUNSELOR

MR. KLAUS BOTZET; MS. JESSICA ELIZABETH ROSEN*
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. DENIS CHAIBI; MS. ELENA BOGGIO
COUNSELOR

MR. RORY ALEXANDER PATTERSON DOMM; MRS. KRISTINA DOMM
COUNSELOR ((POLITICAL)

MS. GERALDINE EMBERGER
COUNSELOR (TRADE)

MR. SVEN OLIVER GENTNER; MRS. ZUZANA GENTNER VAVROVA
COUNSELOR

MRS. ADELINE HINDERER SAYERS; MR. BRIAN NEILL SAYERS*
COUNSELOR (TRADE)

MR. UFFE HOLST JENSEN
COUNSELOR

MRS. VALERIE ELIZABETH LAXTON; MR. FRANCOIS XAVIER ROUXEL
COUNSELOR

MR. DAMIEN FRANCOIS MARIE LEVIE; MRS. SARAH PAULA J DE GREEF
COUNSELOR

MR. GIULIO MENATO; MRS. BELEN PEREZ MANSILLAS
COUNSELOR

MR. THOMAS KARL MICKLER; MRS. DORDANEH AMINEH VARAHRAM MICKLER
COUNSELOR

MR. JOSE MARIA MURIEL PALOMINO; MRS. MARIA SONIA LOPEZ LOPEZ
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. JEAN LUC PIERRE RAYMOND ROBERT; MRS. AUDE JEHAN
COUNSELOR

MR. ERIK PONTUS JONATHAN ABERG
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

; MR. PATRICK GERARD BYRNE; MRS. FRANCES PATRICIA BYRNE
FIRST SECRETARY

MRS. MICAELA DEL MONTE; MR. SERGE FRANCIS EDDY FLECIJN
FIRST SECRETARY

MRS. ZUZANA GENTNER VAVROVA; MR. SVEN OLIVER GENTNER
FIRST SECRETARY

MRS. ANNA HELENA HALLDORF ROMERO; MR. MIGUEL ANGEL ROMERO RAMOS
FIRST SECRETARY

MS. KONSTANTINA SLAVCHEVA KOSTOVA
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. ERROL GARFIELD LEVY
FIRST SECRETARY (SCI/TECH/EDU)

MS. URSZULA KAROLINA MOJKOWSKA
FIRST SECRETARY

MR. GABOR ARPAD PULA; MRS. ESZTER BONCZ
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MS. ELIZABETH MARY ROBERTS
FIRST SECRETARY

MR. ANDREA GLORIOSO
SECOND SECRETARY (TRADE)

MS. YASMINA SIOUD
SECOND SECRETARY

MISS ANNA DOMINIKA CISZAK
THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MS. ISABEL PASTOR ARENILLAS
ATTACHE (TRADE)

MR. PABLO PELAEZ PEREZ; MRS. MARIA ELENA PIZARRO SANCHEZ
ATTACHE

MR. ERIK JEAN JOSEPHINE VANDEPERRE; MRS. GERDA LOUISE BENEDIKTA MESKENS
ATTACHE

MR. MARIUS VLAICU; MRS. SMARANDA VLAICU
ATTACHE

 



A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z



 

FEDERATED STATES OF MICRONESIA

EMBASSY OF THE FEDERATED STATES OF MICRONESIA
Chancery: 1725 N STREET, NW 20036
(EMBASSY 202-223-4383) (FAX 202-223-4391)

HIS EXCELLENCY ASTERIO R TAKESY; MRS. JUSTINA YANGILMAU TAKESY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JAMES AMANDO NAICH; MRS. ANGELINA PRESTIPINO NAICH*
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DOMINIC R. MALUCHMAI; MRS. MARYANN R. MALUCHMAI
FIRST SECRETARY

 

FIJI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF FIJI ISLANDS
Chancery: 2000 M STREET, NW, SUITE 710 20036
(EMBASSY 202-466-8320) (FAX 202-466-8325)

HIS EXCELLENCY WINSTON THOMPSON; MRS. QUEENIE PAULINE VERONICA THOMPSON
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AKUILA KAMANALAGI VUIRA
FIRST SECRETARY

 

FINLAND

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF FINLAND
Chancery: 3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-298-5800) (FAX 202-298-6030)

HER EXCELLENCY RITVA INKERI KOUKKU RONDE; MR. HIDDE RONDE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. ANNE MARIA VASARA; MR. MICHEL JEAN LOUIS LODDO
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JANNE JUHANI JOKINEN; MRS. EEVAMARIA MIELONEN
MINISTER-COUNSELOR

MRS. SOILI M MAEKELAEINEN BUHANIST; MR. PETER BUHANIST
MINISTER-COUNSELOR

MISS ANNELI KRISTIINA HALONEN
COUNSELOR

MRS. RIINA RIIKKA HEIKKA; MR. TANELI HEIKKA
COUNSELOR

MR. SAMI JUHANI HUMALA; MRS. HEIDI SINIKKA HUMALA
COUNSELOR

MRS. SANNA HELENA KANGASHARJU; MR. DAVID RIJKAART K. VAN ONGEVALLE
COUNSELOR (PRESS)

MR. KEIJO MIKAEL KARJALAINEN; MRS. KRISTIINA MAARIT ELLONEN
COUNSELOR (CULTURAL)

MR. PETE KALLE PIIRAINEN; MRS. LAURA JOHANNA LINDGREN
COUNSELOR

MR. TOMI MATTI JUHANI RAUSTE; MRS. ANU KRISTIINA PASSI RAUSTE
COUNSELOR

MRS. SOLVEIG SYNNOEVE ROSCHIER; MR. MARTTI ILMARI HELAMAA
COUNSELOR (HEAD OF OFFICE)

MR. JUKKA SAKARI SALMINIITTY
COUNSELOR (INNOVATION)

MS. REETTA MARIKA HAEROENOJA
FIRST SECRETARY

MR. AARETTI KUSTAVI SIITONEN; MRS. AHU YIGIT
FIRST SECRETARY

MRS. MARIA ANNELI SORSA
SECOND SECRETARY

MS. PAEIVI SISKO HELLEVI CASTREN
ATTACHE

CAPTAIN TIMO UURI STAAHLHAMMAR; MRS. LENIITA DELIILA STAAHLHAMMAR
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JAAKKO TUOMAS JURVELIN; MRS. MINNA SUSANNA JURVELIN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MARKKU TAPIO VIITASAARI; MRS. JATTA PAULIINA VIITASAARI
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-298-5800)

NATIONAL TECHNOLOGY AGENCY OF FINLAND
3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-298-5837) (FAX 202-298-6040)

TRADE AND FINANCE OFFICE
3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-298-5877) (FAX 202-298-6041)

 

FRANCE

EMBASSY OF THE FRENCH REPUBLIC
Chancery: 4101 RESERVOIR ROAD, NW 20007
(EMBASSY 202-944-6000) (FAX 202-944-6166)

AMBASSADOR GERARD ROGER ARAUD
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FREDERIC DORE MRS. STEPHANIE ALEXANDRA LILIANE DORE
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PHILIPPE BOUYOUX MRS. GENEVIEVE JEANNE MICHEL BOUYOUX
MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. CLAIRE GISELE BERTHE P AUBIN
COUNSELOR

MR. JEREMIE ARTHUR BLIN MRS. RUTH KARIMI MIGWETA BLIN
COUNSELOR

MR. JEAN MARC CAPDEVILA MRS. VALERIE MARRE CAPDEVILA
COUNSELOR

MR. BENOIT SYLVAIN SAMY CORMIER MRS. JULIE MAUD GUILLAUME CORMIER
COUNSELOR

MR. DAVID JOSEF CVACH MRS. ORLANE CYRIAQUE VALENTIN CVACH
COUNSELOR

MR. SIMOND DE GALBERT DEFFOREY
COUNSELOR

MRS. CHRISTINE FAGES
COUNSELOR

MR. BRUNO ACHILLE BENJAMIN FULDA
COUNSELOR

MR. PAUL MICHEL GIRONA
COUNSELOR

MR. ARNAUD ALEXANDRE DAMIEN GUILLOIS MRS. CAROLINE ODETTE S. SAPOR-GUILLOIS
COUNSELOR (PRESS)

MR. NICOLAS YANN GUILLOU
COUNSELOR

MR. BERNHARD ARMIN HECHENBERGER MRS. MARIE CHRISTINE SMOGULECKA
COUNSELOR

MR. TOMAS JONATHAN MACEK MRS. MALIKA MACLOUF MACEK
COUNSELOR

MR. YVES LAURENT FRANCOIS MAHE MRS. NADIA BEN AMARA
COUNSELOR

MRS. VERONIQUE MASSENET MR. ALEXIS MASSENET
COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. MICHELE ANN OKOLOTOWICZ
COUNSELOR

MR. JEAN FRANCOIS PHILIPPE PACTET
COUNSELOR

MR. STEPHANE MICHEL PAILLAUD MRS. KASUMI IWABUCHI
COUNSELOR

MRS. MINH HA PHAM MR. FRANCK BROUILLARD
COUNSELOR

MR. NICOLAS MICHEL MARCEL PILLEREL
COUNSELOR

MR. CYRIL PIERRE HENRI PINEL
COUNSELOR ((NUCLEAR)

MR. THIERRY PIERRE LUCIEN PRUNIERE MRS. NICOLE DOMINIQUE PRUNIERE
COUNSELOR

MRS. CATHERINE JEANNE LOUISE ROGY MR. MICHEL BERNARD EDOUARD ROGY
COUNSELOR (AGRICULTURE)

MR. OLIVIER SEROT ALMERAS LATOUR MRS. IRENE AGNES SEROT ALMERAS LATOUR
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. AYMERIC MARIE CHUZEVILLE MRS. AUDE MOLIN EP. CHUZEVILLE
FIRST SECRETARY

MR. GILLES HENRI COTTET DUMOULIN
FIRST SECRETARY

MR. FRANCOIS PIERRE ANDRE DELMAS
FIRST SECRETARY

MRS. DIANE CLAIRE MARIE DOUCERAIN MR. LIHUI LIU
FIRST SECRETARY

MR. CHARLES ARNAUD FOUAN MRS. FLORENCE JEANNE BERNADETTE JOSSO
FIRST SECRETARY

MR. OLIVIER DOMINIQUE GAUVIN
FIRST SECRETARY

MS. DANA GEORGIANA PURCARESCU
FIRST SECRETARY

MRS. COLOMBE B TAILLANDIER STORME MR. LOUIS XAVIER MARIE F STORME
FIRST SECRETARY

MR. PHILIPPE ZANATTA MRS. NADINE SUZETTE FR LORMEAU ZANATTA
SECOND SECRETARY

MRS. NATHALIE BARTHELAT VANNIER MR. FRANCK ROBERT VANNIER
THIRD SECRETARY

MR. JOSEPH CATINO MRS. HELENE EDWIGE NOURRY
THIRD SECRETARY

MR. JEAN-LOUIS DURIS MRS. MARIE NOELLE GUILLAUME DURIS
THIRD SECRETARY

MR. YANN JEAN EVRARD MRS. CARINE ANNIE D. LAURENT EVRARD
THIRD SECRETARY

MR. CHRISTOPHE JACQUEMONT MRS. EVELYNE JOSIANE MAUD BONTEMPS
THIRD SECRETARY

MR. FRANCOIS MARGUERY
THIRD SECRETARY

MRS. BRIGITTE ERNESTINE PERREN
THIRD SECRETARY

MR. BENOIT POTOT MRS. MARIE DOMINIQUE BIKUKI MATONDO
THIRD SECRETARY

MRS. ANNE MARIE ROBION MR. PIERRE JEAN ANDRE ROBION
THIRD SECRETARY

MR. YVES REMI VICTOR BRUNIER MRS. NAOMI MITSUNARI
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. BERTRAND LOUIS MAURICE CAHUET MRS. CHRISTINE BRIGITTE PAGES CAHUET
ATTACHE

MR. PIERRE EDOUARD COLLIEX
ATTACHE

MR. MARC PATRICE FRANCOIS DAUMAS MRS. FRANCOISE MONIQUE EVELYNE DAUMAS
ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. OLIVIER JEAN MICHEL DECOOPMAN MRS. CATHERINE OLGA J DUPREZ DECOOPMAN
ATTACHE

MRS. CLAIRE ALINE DEMONCHY
ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MRS. CAROLE GENEVIEVE MARIE FOURNET
ATTACHE

MRS. MARIE NOELLE GUILLAUME DURIS MR. JEAN-LOUIS DURIS
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. PHILIPPE HAZANE MS. BEATRICE DOLORES ANNA WAGNER
ATTACHE

MR. CHRISTOPHE VINCENT MALVEZIN MRS. FANNY AUDE PERUSSE
ATTACHE (AGRICULTURAL)

MR. FRANCOIS ROGER RICHARD MRS. GENEVIEVE JOSIANE RICHARD
ATTACHE (CUSTOMS)

MR. ABDERRAHIM SLASSI MRS. SANA BENNAAMANE EP SLASSI
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL VINCENT MARIE HEIFARA COUSIN
DEFENSE ATTACHE

COLONEL JACQUES LAURENT ARAGONES MS. PASCALE S. BERTHIAUX EP. ARAGONES
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN LUC MARIE JEAN PAGES MRS. ARMELLE MARIE DOMINIQUE MOUETTE
NAVAL ATTACHE

COLONEL GERAUD JEAN LABORIE MRS. BEATRICE LABORIE
AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL CLAIRE MARIE NESTIER
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL LAURENT JACQUES DANIEL MERCIER MRS. DEBORAH MARIE GERARD R PILETTE
DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL OLIVIER PHILIPPE RENE LECOINTE MRS. AMARIA BENKADA LECOINTE
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL GEOFFROY PHILIPPE GASTON LENGLIN MS. MURIEL CLAIRE THOMAS LENGLIN
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ANTONIO GIUSEPPE RUBINO MRS. HELENE MARIE FAVIER
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

 




A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z




 

GABON

EMBASSY OF THE GABONESE REPUBLIC
Chancery: 2034 20TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-797-1000) (FAX 301-983-1994)

HIS EXCELLENCY MICHAEL MOUSSA ADAMO MRS. BRIGITTE MOUSSA ADAMO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. REGINE PAULETTE AYANG
COUNSELOR (COMMUN. & PROTOCOL)

MRS. LOUISE HONORINE NATHALIE BA OUMAR
COUNSELOR

MRS. ALBA BIFFOT SALES MR. TOMAS JOAO SALES
COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. HUGUETTE MBOUMBA MOUSSODOU
COUNSELOR

MRS. MIREILLE Y OBAME NGUEMA EKOMVONE MR. REGINALD ANTHONY MOORE*
COUNSELOR

MR. FRANCOIS LEON TCHISSAMBO RETENO MRS. SONIA EDNA TCHISSAMBO RETENO
COUNSELOR (CULTURAL)

MR. DIEUDONNE WAYI MRS. AIMEE WAYI
COUNSELOR (CONSULAR AFFAIRS)

MRS. SUZANNE ABENG MBA EP TROUILLET
FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MRS. IDA GINETTE G OSSEY
ATTACHE (CUSTOMS)

CAPTAIN JEAN LAURENT OKELEY
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

GAMBIA

EMBASSY OF THE GAMBIA
Chancery: 2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 240 20007
(EMBASSY 202-785-1399) (FAX 202-785-1430)

MR. SHEIKH OMAR FAYE
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MRS. FATOUMATA AYO BAYO SIDIBE MR. BAKARY K SIDIBE
COUNSELOR (INFORMATION & CULTURAL)

MR. HAMBA MANNEH MRS. IDA JAWO
COUNSELOR

MR. PIERRE MINTEH
FIRST SECRETARY

MRS. HENRIETTA JULIAN SYLVA MR. SANG MARIE SYLVA
ATTACHE (FINANCE)

 

GERMANY, FED. REP. OF

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
Chancery: 4645 RESERVOIR ROAD, NW 20007
(EMBASSY 202-298-4000) (FAX 202-298-4249)

HIS EXCELLENCY HANS PETER WITTIG; MRS. HUBERTA MONICA VON VOSS-WITTIG
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

DR. PHILIPP FRIEDRICH JOHAN ACKERMANN
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MICHAEL HERMANN BAUMANN; MRS. ANNETTE GERLINDE HILDEGAR BAUMANN
MINISTER

MR. KARL GOTTFRIED JOSEF BERGNER; MRS. ULRIKE CHRISTINE BERGNER
MINISTER

MR. HEINZ PETER RONDORF; MRS. ULRIKE MELDAU
MINISTER

MR. LUDGER ALEXANDER SIEMES; MRS. BARBARA MARGARETE SIEMES
MINISTER

MR. KNUT FRIEDRICH ALEXANDER ABRAHAM; MRS. MARION ERIKA MARGIT ABRAHAM
MINISTER-COUNSELOR

MR. STEFAN HANS BUCHWALD; MRS. TANYA BUCHWALD
MINISTER-COUNSELOR

MRS. ASTRID MARIA JAKOBS DE PADUA
MINISTER-COUNSELOR

MR. DOMINIK MUTTER; MRS. CORINNA MUTTER
MINISTER-COUNSELOR

MS. ANDREA RENATE NOSKE
MINISTER-COUNSELOR

MR. CARSTEN RUEPKE; MRS. SIMONE RUEPKE
MINISTER-COUNSELOR

MR. ALBRECHT SIEGMUND VON WITTKE; MRS. MAIKE VON WITTKE
MINISTER-COUNSELOR

MR. JURIJ DANIEL ASTON; MRS. HYUN JI ASTON YOU
COUNSELOR

MR. HENDRIK BARKELING; MRS. YULIA SYACHWINDA BARKELING
COUNSELOR

MR. DAVID CHRISTOPHER BARTELS; MRS. SONJA MARTHA BARTELS
COUNSELOR

MR. RUEDIGER RAINER BOHN; MRS. DOROTHEE CORINA BOHN
COUNSELOR

MR. TOBIAS FEHLHABER
COUNSELOR

MR. BORIS GEHRKE; MRS. STEFANIE GEHRKE
COUNSELOR

MR. PETER MICHAEL GOETZ; MRS. CHRISTINE GOETZ
COUNSELOR

MR. JORG DIETER MATTHIAS KINNEN; MRS. FRANZISKA JULIA MARIA KINNEN
COUNSELOR

MR. MARCUS KREFT; MR. INGO DÖRING
COUNSELOR

MR. NILS WOLFGANG ERICH KURT KUHNERT; MRS. JANDA DAY ROBB KUHNERT*
COUNSELOR

MR. STEFAN HEINRICH LAETSCH; MRS. GERDA LAETSCH
COUNSELOR

MR. STEFAN ANTON MESSERER; MRS. SABINE MESSERER
COUNSELOR

MS. SILKE CHRISTINA MEYER KAUL; MR. STEFFEN MEYER
COUNSELOR

MR. HERMANN HEINRICH FRITZ NEHLS; MRS. CHRISTIANE MARIA SCHULTE
COUNSELOR

MRS. BIRGIT REUTER; MR. STEPHAN SCHINDLER
COUNSELOR

DR. THOMAS SCHEDLBAUER
COUNSELOR

MR. CHRISTIAN OTTO SIMON; MRS. CHRISTIANE PETRA ELISABETH SIMON
COUNSELOR

MR. MICHAEL CARL ERICH VOGEL; MRS. NATHALIE ISABELLE VOGEL
COUNSELOR

MRS. MARIA ADEBAHR DR. CORNELIUS KARL LUDWIG ADEBAHR
FIRST SECRETARY

MRS. ULRIKE BERG HAAS; MR. WOLF GUNTER HAAS
FIRST SECRETARY

MR. STEFAN BRESS; MRS. STEPHANIE URSULA BRESS
FIRST SECRETARY

MRS. CARINA EMSER
FIRST SECRETARY

MR. KARSTEN HESS
FIRST SECRETARY

MR. MARKUS KNAUF; MRS. BRITT INGA KARTEN
FIRST SECRETARY

MR. JAN LOFFLER; MRS. GRIT LOFFLER
FIRST SECRETARY

MR. GEORG MAUE
FIRST SECRETARY

MR. MARIUS OSSWALD
FIRST SECRETARY

MS. ANTJE PFLUGBEIL
FIRST SECRETARY

MR. ANNIKA SCHECHINGER; MR. RAF VON PFEIL UND KLEIN ELLGU
FIRST SECRETARY

MR. TOBIAS CONRAD THOMA
FIRST SECRETARY

MRS. CHARLOTTE SIGRUN VON FRIEDEBURG; MR. CHRISTOPH VON FRIEDEBURG
FIRST SECRETARY

MS. BEATE WALTER
FIRST SECRETARY

MR. STEPHAN KLAUS ZASS
FIRST SECRETARY

MS. ULLA BRUNKHORST
SECOND SECRETARY

MR. ROBERT ANTON DEHM; MRS. ANJA RENATE DEHM
SECOND SECRETARY

MR. JAN PATRICK ECKENDORF
SECOND SECRETARY

MS. VERA MARIA ELSE GEBHARDT
SECOND SECRETARY

MR. ULRICH KAMPE; MRS. SUSANNE WEIDMANN KAMPE
SECOND SECRETARY

MRS. BRITT PRECHEL; MR. MATTHIAS DUEWELL
SECOND SECRETARY

MR. JOHANN MICHAEL STOCKER; MRS. URSULA MARIANNE STOCKER
SECOND SECRETARY

MR. SEBASTIAN MATTHIAS WERY; MRS. KATRIN WERY
SECOND SECRETARY

MRS. ANJA CYRIAX; MR. UWE CYRIAX
THIRD SECRETARY

MR. MATTHIAS DUEWELL; MRS. BRITT PRECHEL
THIRD SECRETARY

MR. ANDREAS GEBERT; MRS. NICOLE KRUGER
THIRD SECRETARY

MR. ANDREAS LANGENSTEIN; MRS. SILKE LILLI LANGENSTEIN
THIRD SECRETARY

MRS. ULRIKE GISELA LASKOVSKI; MR. FRANK PFAUTH
THIRD SECRETARY

MR. GEORG CHRISTIAN LOTTERMOSER; MRS. TERRY MEEL LOTTERMOSER*
THIRD SECRETARY

MR. MARTIN KURT PERTSCH; MRS. DAGMAR MARGOT MARIA PERTSCH
THIRD SECRETARY

MR. DIETMAR SCHMIDT; MRS. ILONA SCHMIDT DELLIEN
THIRD SECRETARY

MR. RENE SCHULA; MRS. MICHAELA STRAUCH DE SCHULA
THIRD SECRETARY

MRS. ESTHER WEISS
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MS. BIANCA MARIANNE BINDL
ATTACHE

MS. ANDREA BRAUNSDORF
ATTACHE

MRS. ASTRID BRUECKER
ATTACHE

MR. MATHIAS BUSCH; MRS. RUTH M. BUSCH
ATTACHE

MR. KLAUS JAKOB DENKSCHMID
ATTACHE

MR. ANDREAS DEUTSCHMANN
ATTACHE

MR. DIETER BODO ECK; MRS. ODETTE DEVISCOUR ECK
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. ALBERT FEDERL
ATTACHE

MR. HANS JUERGEN HUEBNER
ATTACHE

MR. WALTER JONAS; MRS. MARION JONAS
ATTACHE

MR. MARKUS ROBERT KULOSA
ATTACHE

MR. FRANK LOTHAR MORITZ
ATTACHE

MR. MARCUS OTTE
ATTACHE

MR. CARSTEN WERNER PETERSEN
ATTACHE

FIRST LIEUTENANT DANIEL FRANZ PETOECZ; MRS. BIRGIT HELENE PETOECZ
ATTACHE

MRS. ANNE PORRO; MR. JOEL PORRO
ATTACHE

MR. WOLFGANG CHRISTIAN P. PRZYBILL; MRS. ASTRID PRZYBILL
ATTACHE

MR. LARS ENRICO REISSWECK
ATTACHE

MR. KURT STADLER; MRS. ELLEN SIGRUN STADLER
ATTACHE

MS. NADINE MARITA STOCK
ATTACHE

MR. TOBIAS STURM
ATTACHE

MR. KLAUS DIETER TRUDEL; MRS. SALWA BAROODY TRUDEL
ATTACHE

MRS. BEATRIX MARIA URAN; MR. MEHMET SAIT URAN
ATTACHE

MRS. SILKE WIERSCHEM GEB WIEMERS; MR. MARKUS ERICH WIERSCHEM
ATTACHE

MR. MARKUS ERICH WIERSCHEM; MRS. SILKE WIERSCHEM GEB WIEMERS
ATTACHE

MR. RAINER WOHLTMANN
ATTACHE

MS. JASSIMA WORTELKAMP
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. KAI ZEHMKE
ATTACHE

MR. EWALD ARENDS; MRS. NICOLE ARENDS
ASST. ATTACHE

MRS. TATJANA AUBRAC; MR. GILLES EDMOND LUC AUBRAC
ASST. ATTACHE

MR. SANDRO BERNDT; MS. SUSANN ADAM
ASST. ATTACHE

MRS. INGE GERLINDE BLODIG
ASST. ATTACHE

MRS. RUTH M. BUSCH; MR. MATHIAS BUSCH
ASST. ATTACHE

MS. FRANCESCA SHEILA ISABEL CERVANTEZ
ASST. ATTACHE

MS. CHRISTIANE R. FRIERSON GEB KUHNE
ASST. ATTACHE

MS. KATHARINA GOEPFERT
ASST. ATTACHE

MRS. HELLA THERESIA GRAY; MR. WARREN DAVID GRAY
ASST. ATTACHE

MRS. KORNELIA HAU ZILIC; MR. ELVEDIN ZILIC
ASST. ATTACHE

MR. MARKO HEIDE
ASST. ATTACHE

MR. STEFFEN HERMANN
ASST. ATTACHE

MRS. KATHRIN JONAS
ASST. ATTACHE

MR. ANDREAS THOMAS KASTKA
ASST. ATTACHE

MR. HEIKO ANDREAS KRIMMLING
ASST. ATTACHE

MR. CHRISTIAN KRIPS
ASST. ATTACHE

MRS. NICOLE KRUGER; MR. ANDREAS GEBERT
ASST. ATTACHE

MS. GABRIELE INGE LAUN
ASST. ATTACHE

MR. LARS HELMUT MELCHER; MRS. JESSICA QUADE
ASST. ATTACHE

MRS. ULRIKE MELDAU; MR. HEINZ PETER RONDORF
ASST. ATTACHE

MR. MARTIN MEYROSE; MRS. ALONA LEON
ASST. ATTACHE

MRS. STEFANIE MEYRUHN
ASST. ATTACHE

MRS. JULIA MICHALKE; MR. DAVID MICHALKE
ASST. ATTACHE

MRS. ANDREA NISSEN
ASST. ATTACHE

MRS. SABINE MARTHA OFFENHAEUSSER
ASST. ATTACHE

MRS. MONIQUE PETERSEN; MR. LARS PETERSEN
ASST. ATTACHE

MRS. BIRGIT HELENE PETOECZ FIRST LIEUTENANT DANIEL FRANZ PETOECZ
ASST. ATTACHE

SENIOR MASTER SERGEANT FALK PIWNY
ASST. ATTACHE

MR. JOEL PORRO; MRS. ANNE PORRO
ASST. ATTACHE

MR. MICHAEL ROEHRIG
ASST. ATTACHE

MRS. MONICA MARIA SCHMIDT
ASST. ATTACHE

MS. STEFANIE EVELYN SCHROLLER
ASST. ATTACHE

SERGEANT MAJOR GREGOR SCHULZ; MRS. NINA SCHULZ
ASST. ATTACHE (DEFENSE)

MR. DIETMAR SCHWERIN; MRS. ALEXANDRA SCHWERIN
ASST. ATTACHE

MR. GERHARD MICHAEL STEUBL; MRS. KATICA STEUBL
ASST. ATTACHE

MRS. KATICA STEUBL; MR. GERHARD MICHAEL STEUBL
ASST. ATTACHE

MR. STEFAN STRASSBURG
ASST. ATTACHE

MRS. STEFANIE THIEME; MR. JEROME THIEME
ASST. ATTACHE

MRS. NICOLE TORRES Y BULSIEWICZ; MR. ZACARIAS GARCIA GONZALEZ
ASST. ATTACHE

MR. STEFAN WEBER; MRS. NATASCHA NENSEL WEBER
ASST. ATTACHE

MR. ERIK WILLIG
ASST. ATTACHE

BRIGADIER GENERAL DIRK HEINRICH BACKEN; MRS. KATJA BACKEN
DEFENSE ATTACHE

COLONEL BERNHARD MARTIN G. ALTERSBERGER; MRS. SUSANNE ALTERSBERGER
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

MAJOR MARCO TKOTZ; MRS. JANINE CLEVE
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER TOBIAS VOSS; MRS. ELENA KLINKMANN VOSS
ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL HORST ACHIM BUSCH; MRS. BIRGIT BUSCH
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN JUERGEN LOOFT; MRS. DAGMAR LOOFT
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL THOMAS FREIHERR VON MALTZAHN; MRS. UTE FREIFRAU VON MALTZAHN
ASST. AIR ATTACHE

 

GHANA

EMBASSY OF GHANA
Chancery: 3512 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-686-4520) (FAX 202-686-4527)

COLONEL JOSEPH HENRY SMITH; MRS. DOUHA YEHIA SMITH
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. AMMA ADOMAA TWUM AMOAH; MR. PAUL AMOAH
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. EBENEZER PADI ADJIRACKOR; MRS. LINDA ARABA ABOKUMA ADJIRACKOR
MINISTER (COMMERCIAL)

MR. WILLIAM ANANI ABOTSI; MRS. FRANKLYN MARIAN ANANI ABOTSI
MINISTER-COUNSELOR

MRS. AMA DWEMOH DARKO; MR. HENRY REINDORF DARKO
MINISTER-COUNSELOR

MR. SAMUEL ERNEST KWAME BAAH DUODU; MS. HILDA NANA ADWOA DUMFU BAAH DUODU
COUNSELOR

MR. JOJO BRUCE QUANSAH
COUNSELOR

MS. MAVIS ENYOANM ADZO AKPABLA; MR. ATO KUMANU EWUSI MENSAH
FIRST SECRETARY

MR. DAVID KOJO APPIAH; MS. AGARTHA AFUA APPIAH
FIRST SECRETARY

MS. THEODORA DUNCAN OCQUAYE
FIRST SECRETARY

MRS. GLORIA GYEKE GYAMPOH; MR. SAMUEL MENSAH ASHFORD ODOI
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN NARH; MS. BRIDGET NARH
FIRST SECRETARY

MS. HENRIETTA ENTSIE
SECOND SECRETARY

MS. REBECCA ENYONAM KUDEKOR
SECOND SECRETARY

MR. DANIEL NSIAH
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL SEIDU MUMUNI ADAMS; MRS. GLORIA ADAMS
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

GREECE

EMBASSY OF GREECE
Chancery: 2217 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-939-1300) (FAX 202-939-1324)

HIS EXCELLENCY CHRISTOS PANAGOPOULOS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MARIA THEODOROU
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CHRISTOS FAILADIS; MRS. EKATERINI STAI
COUNSELOR (PRESS)

MS. IOANNA KRIEBARDI
COUNSELOR

MR. NIKOLAOS KRIKOS; MRS. MARIA PATILI
COUNSELOR

MR. ANTONIOS PAPAKOSTAS
COUNSELOR

MR. THEODOSIOS VALLAS; MRS. VASILIKI BOUGA
COUNSELOR

MRS. EFTYCHIA XYDIA; MR. DIMITRIOS VERGITSIS
FIRST SECRETARY

MS. CHRISTINA GEORGIOU
SECOND SECRETARY

MR. ANASTASIOS KEZAS
SECOND SECRETARY

MR. KONSTANTINOS KYRIOU; MRS. ARTEMIS KONTI
SECOND SECRETARY

MR. CHARALAMPOS PAPADOPOULOS; MRS. NESTORIA POGKA
THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MS. MARIA ARVANITI
ATTACHE

MR. KONSTANTINOS DIMITRIADIS; MRS. SOFIA KARABATZAKI
ATTACHE (INFORMATION, TECHNOLOGY & TELECOMMUNICATIONS)

MS. MARIA GALANOU
ATTACHE (PRESS)

MRS. ARTEMIS KONTI; MR. KONSTANTINOS KYRIOU
ATTACHE

MS. MARGO KOUMANAKOS
ATTACHE (PRESS)

COLONEL EVANGELOS PAPADOPOULOS; MRS. SOFIA ISMIROGLOU
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PAVLOS PANAGIOTOPOULOS; LIEUTENANT COLONEL ELISSAVET CHATZIPAVLIDOU
NAVAL ATTACHE

COLONEL IOANNIS BIRMPILIS; MRS. ATHANASIA KARAMITOU
AIR ATTACHE

COMMERCIAL, CONSULAR, ED, ECON & PRESS & INFO OFFICES
2211 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-232-8222)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
2228 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-234-0561)

 

GRENADA

EMBASSY OF GRENADA
Chancery: 1701 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-265-2561) (FAX 202-265-2468)

HIS EXCELLENCY ETHELSTAN ANGUS FRIDAY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. PATRICIA DAPHNE MARCELLE CLARKE
COUNSELOR

MS. DIANNE CHARMAINE PERROTTE
ATTACHE

 

GUATEMALA

EMBASSY OF GUATEMALA
Chancery: 2220 R STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-745-4953) (FAX 202-745-1908)

HIS EXCELLENCY JULIO LIGORRIA CARBALLIDO; MRS. M. QUEZADA NIEDERHEITMANN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. EDGAR MANUEL VILLANUEVA SOSA; MRS. R. MORENO CARRERA DE VILLANUEVA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. VIVIANA RAQUEL ARENAS AGUILAR
COUNSELOR

MRS. ADA YANIRA GUTIERREZ LORENZANA
COUNSELOR

CAPTAIN BEATRIZ MARIA SANCHEZ PAZ
COUNSELOR

DR. SARA ANGELINA SOLIS CASTANEDA
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MRS. MARIA C. HERNANDEZ; MR. OSCAR MAYNOR HERNANDEZ*
FIRST SECRETARY

MRS. DINA MOGOLLON DE FLORENTIN; MR. WALTER DARIO FLORENTIN
FIRST SECRETARY

MRS. ELSA LILIANA SAMAYOA JIMENEZ; MR. SAUL GONZALEZ CRUZ
FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MISS MARIA EUGENIA ALVAREZ RUIZ
SECOND SECRETARY

MRS. KARLA ROBERTHA ARANA DE JUAREZ; MR. DANILO BERNAL JUAREZ*
SECOND SECRETARY

MR. EDGAR MARTIN MEJIA OVANDO
THIRD SECRETARY

MS. AURA ROXANNA MONTERROZA GARCIA
THIRD SECRETARY

MRS. MARTA REGINA FISCHER DE FERNANDEZ; MR. FRANCISCO E. FERNANDEZ HOLLMANN
ATTACHE (CULTURAL)

BRIGADIER GENERAL ISMAR ALDOR MENDEZ; MRS. MARI VELASQUEZ FIGUEROA DE MENDEZ
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL JORGE BERNAL CAMEY COLON; MRS. YOLANDA GOMEZ RAMIREZ DE CAMEY
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMERICAL ATTACHE
OFFICE 2220 R STREET, NW 20008

CONSULAR SECTION
8124 GEORGIA AVENUE SILVER SPRING, MD 20910
(OFFICE 240-485-5050)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
2220 R STREET, NW 20008
(OFFICE 202-232-2226)

 

GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA
Chancery: 2112 LEROY PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-986-4300) (FAX 202-986-3800)

HIS EXCELLENCY MAMADY CONDE; MRS. HADJA ODIA KOUYATE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. OUMOU THIAM HANN
COUNSELOR

MR. ALY CAMARA; MRS. MABINTY CAMARA
FIRST SECRETARY

GENERAL BOUNDOUKA CONDE
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

 

GUYANA

EMBASSY OF GUYANA
Chancery: 2490 TRACY PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-265-6900) (FAX 202-232-1297)

HIS EXCELLENCY BAYNEY RAM KARRAN; MRS. DONNA KARRAN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FORBES EGERTON JULY; MRS. VALENTINA JULY
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. CANDIDA ONEKA DANIELS
FIRST SECRETARY

MS. SONIA ANTOINETTE CALLENDER
ATTACHE (FINANCIAL)

 



A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z





HAITI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HAITI
Chancery: 2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-332-4090) (FAX 202-745-7215)

HIS EXCELLENCY PAUL GETTY ALTIDOR MRS. MEGHAN CARTIER FENNELLY*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ASBOUN JEAN WILLIAM EXANTUS MRS. GINA EXANTUS BERNARD
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. JOCELINE BLEMUR
MINISTER-COUNSELOR

MR. RALPH RICARDO JEAN PHILIPPE MRS. UDELGARDE ALEXANDRE*
COUNSELOR (ADMINISTRATION)

MR. SONY ELIAS MRS. LUCIE ELIAS LORMESTOIR
FIRST SECRETARY

MS. EVICE GUERCIN
FIRST SECRETARY

MRS. MARIE CLAUDE MALEBRANCHE
FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MRS. WILZA METELLUS FRAZIL MR. ALFRED FILS METELLUS
FIRST SECRETARY

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

CONSULAR AFFAIRS OFFICE
2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

MILITARY ATTACHE OFFICE
2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

 

HOLY SEE

APOSTOLIC NUNCIATURE
Chancery: 3339 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-333-7121) (FAX 202-337-4036)

HIS EXCELLENCY REVEREND CARLO MARIA VIGANO
APOSTOLIC NUNCIO

REVEREND MONSIGNOR ANGELO ACCATTINO
COUNSELOR

REVEREND MONSIGNOR FERMIN EMILIO SOSA RODRIGUEZ
COUNSELOR

REVEREND MONSIGNOR ROLANDAS MAKRICKAS
FIRST SECRETARY

 

HONDURAS

EMBASSY OF HONDURAS
Chancery: 3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4-M 20008
(EMBASSY 202-966-2604) (FAX 202-966-9751)

HIS EXCELLENCY JORGE ALBERTO MILLA REYES
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SALVADOR RODEZNO FUENTES
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. RICARDO GUILLERMO ESTRADA SARAVIA; MRS. ALBA LUZ SOLIS GARRIDO
MINISTER

MRS. NORMA ALLEGRA CERRATO SABILLON
MINISTER-COUNSELOR (LEGAL AFFAIRS)

MR. LUIS FERNANDO CORDERO MONTOYA; MRS. DANEA D. TREJO CARCAMO
MINISTER-COUNSELOR

MRS. TANIA ROBERTA LAZARUS CALLEJAS
MINISTER-COUNSELOR

MS. SAIRA ESMERALDA PONCE ROSALES
MINISTER-COUNSELOR

MR. ALLAN GILBERTO AGURCIA; MRS. IRIS ALEJANDRA RAPALO MARTINEZ
COUNSELOR

MR. LEONARDO IRIAS NAVAS; MRS. NORMA DOLORES UCLES ACOSTA
COUNSELOR (CONSULAR AFFAIRS)

MRS. DANEA D. TREJO CARCAMO; MR. LUIS FERNANDO CORDERO MONTOYA
COUNSELOR

MISS TANIA VANESSA MARIA A. CASCO RUBI
FIRST SECRETARY

MRS. SOFIA CERNA RUBINSTEIN
FIRST SECRETARY

MISS KAROL MARCELA ESCALANTE HERRERA
FIRST SECRETARY

MR. UILLERMO AUGUSTO PEREZCADALSO PAZ
FIRST SECRETARY

MRS. IRIS ALEJANDRA RAPALO MARTINEZ; MR. ALLAN GILBERTO AGURCIA
FIRST SECRETARY

MISS ALEJANDRA IVETH ZELAYA PERDOMO
FIRST SECRETARY

MRS. ISIS AGUILAR ZELAYA; MR. TROY DONNOVAN HAYNES*
SECOND SECRETARY

MR. MARCELINO PINEDA CARCAMO
SECOND SECRETARY (CONSULAR AFFAIRS)

MR. WALTER ROSENDO LEIVA ARDON
ATTACHE (CULTURAL)

COLONEL ALCIDES FLORES GARCIA; MRS. ROSA ANGELICA PENA TOLEDO
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION
1014 M STREET, NW, FLOOR 2ND 20001

MILITARY ATTACHE
3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4M 20008
(OFFICE 202-686-0352) (FAX 202-966-9751)

MILITARY ATTACHE
3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4M 20008

 

HUNGARY

EMBASSY OF HUNGARY
Chancery: 3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-362-6730) (FAX 202-966-8135)

HIS EXCELLENCY GYOERGY BELA SZAPARY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PETER KALOTAI
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOZSEF ELEK; MRS. ILDIKO ELEKNE KAMAN
COUNSELOR

MR. ISTVAN SANDOR; MRS. ILDIKO SANDORNE TREFAS
COUNSELOR & CONSUL

MR. DAVID SINGER; MS. NIKOLETT SINGER
FIRST SECRETARY

MR. PETER VALENTOVICS; MRS. PETERNE VALENTOVICS
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MR. PETER HLINKA
SECOND SECRETARY

MR. MIHALY DANIEL MANCHIN
SECOND SECRETARY

MS. PETRONELLA MOLNAR
SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. AKOS VEISZ
SECOND SECRETARY

MR. FERENC KALMAR
THIRD SECRETARY

MR. ROLAND ZSOLT SANDOR
THIRD SECRETARY

MS. JUDIT SZILAGYI
THIRD SECRETARY

MR. JOZSEF CZIMER
ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MS. ANNA STUMPF
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL ZSOLT SANDOR; MRS. ZSOLTNE SANDOR
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MAJOR BALAZS SZEKERES; MRS. ANDREA MAGDOLNA SZEKERES
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICE
3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008