Chiefs of Mission Listed by Country or Organization

Afghanistan: P. Michael McKinley
Albania: Donald Lu
Algeria: Joan A. Polaschik
Andorra: James Costos (Also U.S. Ambassador to Spain)
Angola: Helen Meagher La Lime
Argentina: Noah B. Mamet
Armenia: Richard M. Mills, Jr.
Association of Southeast Asian Nations (ASEAN): Nina Hachigian
Australia: Morrell John Berry
Austria: Alexa Lange Wesner
Azerbaijan: Robert F. Cekuta
Bahamas: Vacant
Bahrain: William V. Roebuck
Bangladesh: Marcia Stephens Bloom Bernicat
Barbados and the Eastern Caribbean: Linda S. Taglialatela
Belarus: Vacant
Belgium: Denise Campbell Bauer
Belize: Carlos Roberto Moreno
Benin: Lucy Tamlyn
Bermuda: Mary Ellen Noonan Koenig
Bolivia: Vacant
Bosnia and Herzegovina: Maureen Cormack
Botswana: Earl R. Miller
Brazil: Liliana Ayalde
Brunei: Craig Allen
Bulgaria: Eric Rubin
Burkina Faso: Tulinabo Salama Mushingi
Burma: Scot Marciel
Burundi: Anne Casper
Cabo Verde: Donald L. Heflin
Cambodia: William A. Heidt
Cameroon: Michael S. Hoza
Canada: Bruce A. Heyman
Central African Republic: Jeffrey J. Hawkins
Chad: Geeta Pasi
Chile: Carol Perez
China: Max Sieben Baucus
Colombia: Kevin Whitaker
Comoros: Robert T. Yamate (Also Ambassador to the Republic of Madagascar)
Congo, Democratic Republic of (Kinshasa): James C. Swan
Congo, Republic of the (Brazzaville): Stephanie Sanders Sullivan
Costa Rica: Stafford Fitzgerald Haney
Cote d'Ivoire: Terence Patrick McCulley
Croatia: Julieta Valls Noyes
Cuba: (Charge d'Affaires) Jeffrey DeLaurentis
Curacao and Aruba (Consul General): James R. Moore
Cyprus: Kathleen A. Doherty
Czech Republic: Andrew H. Schapiro
Denmark: John Rufus Gifford
Djibouti: Tom Kelly
Dominican Republic: James "Wally" Brewster, Jr.
Ecuador: Todd C. Chapman
Egypt: R. Stephen Beecroft
El Salvador: Jean Elizabeth Manes
Equatorial Guinea: Julie Furuta-Toy
Eritrea: Vacant
Estonia: James D. Melville Jr.
Ethopia: Vacant
European Union: Anthony Luzzatto Gardner
Fiji, Kiribati, Nauru, Tonga, Tuvalu: Judith Beth Cefkin
Finland: Charles C. Adams, Jr.
France: Jane T. Hartley
Gabon: Cynthia Akuetteh (Also Ambassador to the Democratic Republic of Sao Tome and Principe)
Gambia, The: C. Patricia Alsup
Georgia: Ian C. Kelly
Germany: John B. Emerson
Ghana: Robert P. Jackson
Greece: Geoffrey R. Pyatt
Guatemala: Todd D. Robinson
Guinea-Bissau: James P. Zumwalt (Also Ambassador to the Republic of Senegal)
Guinea: Dennis B. Hankins
Guyana: Perry Holloway
Haiti: Peter F. Mulrean
Holy See: Kenneth Francis Hackett
Honduras: James D. Nealon
Hong Kong and Macau: Kurt Tong
Hungary: Colleen Bradley Bell
Iceland: Robert Cushman Barber
India: Richard R. Verma
Indonesia: Joseph R. Donovan Jr.
Iran: No Diplomatic Relations
Iraq: Douglas A. Silliman
Ireland: Kevin F. O'Malley
Israel: Daniel Benjamin Shapiro
Italy: John R. Phillips
Jamaica: Luis G. Moreno
Japan: Caroline Kennedy
Jerusalem (Consul General): Donald Blome
Jordan: Alice G. Wells
Kazakhstan: George A. Krol
Kenya: Robert F. Godec
Kosovo: Greg Delawie
Kuwait: Vacant
Kyrgyzstan: Sheila Gwaltney
Laos: Rena Bitter
Latvia: Nancy Bikoff Pettit
Lebanon: Elizabeth Richard
Lesotho: Matthew T. Harrington
Liberia: Christine Elder
Libya: Peter Bodde
Liechtenstein: Susan G. LeVine (Also Ambassador to the Swiss Confederation)
Lithuania: Anne Hall
Luxembourg: David McKean
Macedonia: Jess L. Baily
Madagascar: Robert T. Yamate (Also Ambassador to Union of Comoros)
Malawi: Virginia E. Palmer
Malaysia: Vacant
Mali: Paul A. Folmsbee
Malta: G. Kathleen Hill
Marshall Islands: Karen B. Stewart
Mauritania: Larry Andre, Jr.
Mauritius: Vacant
Mexico: Roberta S. Jacobson
Micronesia: Robert A. Riley
Moldova: James D. Pettit
Monaco: Jane T. Hartley (Also Ambassador to the French Republic)
Mongolia: Jennifer Zimdahl Galt
Montenegro: Margaret Ann Uyehara
Morocco: Dwight L. Bush, Sr.
Mozambique: H. Dean Pittman
Namibia: Thomas F. Daughton
Nepal: Alaina B. Teplitz
Netherlands: Vacant
New Zealand: Mark Gilbert (Also Ambassador to the State of Samoa)
Nicaragua: Laura F. Dogu
Niger: Eunice S. Reddick
Nigeria: Vacant
North Atlantic Treaty Organization (NATO): Douglas Edward Lute
North Korea: No Diplomatic Relations
Norway: Samuel Heins
Oman: Marc J. Sievers
Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE): Daniel Brooks Baer
Organization of American States (OAS): Michael J. Fitzpatrick (Interim)
Pakistan: David Hale
Palau: Amy J. Hyatt
Panama: John D. Feeley
Papua New Guinea: Catherine Ebert-Gray
Paraguay: Leslie A. Bassett
Peru: Brian A. Nichols
Philippines: Sung Kim
Poland: Paul W. Jones
Portugal: Robert A. Sherman
Qatar: Dana Shell Smith
Romania: Hans G. Klemm
Russia: John F. Tefft
Rwanda: Erica J. Barks-Ruggles
San Marino: John R. Phillips (Also Ambassador to the Italian Republic)
Sao Tome and Principe: Cynthia Akuetteh (Also Ambassador to Gabonese Republic)
Saudi Arabia: Joseph William Westphal
Senegal: James P. Zumwalt (Also Ambassador to the Republic of Guinea-Bissau)
Serbia: Kyle Randolph Scott
Seychelles: Vacant
Sierra Leone: John Hoover
Singapore: Kirk W.B. Wagar
Slovakia: Adam Sterling
Slovenia: Brent Hartley
Solomon Islands: Catherine Ebert-Gray (Also Ambassador to Papua New Guinea and Republic of Vanuatu)
Somalia: Stephen M. Schwartz
South Africa: Patrick Hubert Gaspard
South Korea: Mark W. Lippert
South Sudan: Mary Catherine (Molly) Phee
Spain: James Costos (Also Ambassador to the Principality of Andorra)
Sri Lanka: Atul Keshap (Also Ambassador to the Republic of Maldives)
Sudan: Vacant
Suriname: Edwin R. Nolan
Swaziland: Lisa Peterson
Sweden: Azita Raji
Switzerland: Suzan G. LeVine (Also Ambassador to the Principality of Liechtenstein)
Syria: See Special Envoy for Syria
Tajikistan: Elisabeth I. Millard
Tanzania: Mark B. Childress
Thailand: Glyn Davies
Timor-Leste: Karen Stanton
Togo: David R. Gilmour
Trinidad and Tobago: John L. Estrada
Tunisia: Daniel H. Rubinstein
Turkey: John R. Bass
Turkmenistan: Allan Phillip Mustard
U.S. Mission to UNESCO: David T. Killion
U.S. Mission to the African Union (AU): Michael A. Battle, Sr.
Uganda: Deborah R. Malac
Ukraine: Marie L. Yovanovitch
United Arab Emirates: Barbara A. Leaf
United Kingdom: Matthew Winthrop Barzun
United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO): Crystal Nix-Hines
United Nations Human Rights Council: Keith Harper
United Nations in Geneva: Pamela Hamamoto
United Nations in Rome: David J. Lane
United Nations in Vienna: Laura S.H. Holgate (Also International Atomic Energy Agency (IAEA))
United Nations: Samantha Power
Uruguay: Kelly Keiderling
Uzbekistan: Pamela L. Spratlen
Vanuatu: Catherine Ebert-Gray (Also Ambassador to Solomon Islands and Papau New Guinea)
Venezuela: Vacant
Vietnam: Ted Osius III
Yemen: Matthew H. Tueller
Zambia: Eric T. Schultz
Zimbabwe: Harry K. Thomas Jr.