Assistant Secretaries and Other Senior Officials

Administration (Assistant Secretary): Joyce A. Barr
Afghanistan and Pakistan (Special Representative): Laurel Miller (Acting)
African Affairs (Assistant Secretary): Linda Thomas-Greenfield
Arms Control, Verification and Compliance (Assistant Secretary): Frank A. Rose
Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) (U.S. Ambassador): Matthew J. Matthews
Association of Southeast Asian Nations (ASEAN): Nina Hachigian
Biological and Toxin Weapons Convention (BWC) Issues (Special Representative): Robert A. Wood
Budget and Planning: Douglas A. Pitkin
Chief Economist: Dr. Keith E. Maskus
Chief Information Officer: Frontis B. Wiggins III
Chief of Protocol: Vacant
Chief of Staff: Jonathan Finer
Civil Society and Emerging Democracies (Coordinator): Vacant
Climate Change (Special Envoy): Vacant
Closure of the Guantanamo Detention Facility (Special Envoy): Lee Wolosky
Commercial and Business Affairs (Special Representative): Scott Nathan
Comptroller: Christopher H. Flaggs
Conference on Disarmament (Permanent Representative): Robert A. Wood
Conflict and Stabilization Operations (Assistant Secretary): David M. Robinson
Consular Affairs (Assistant Secretary): Michele Thoren Bond
Counselor of the Department: Kristie A. Kenney
Counterterrorism (Acting Coordinator): Justin Siberell
Cyber Issues (Coordinator): Christopher Painter
Democracy, Human Rights, and Labor (Assistant Secretary): Tom Malinowski
Diplomatic Security (Assistant Secretary): Gregory B. Starr
Director General of the Foreign Service and Director of Human Resources: Arnold A. Chacon
East Asian and Pacific Affairs (Assistant Secretary): Daniel R. Russel
Economic and Business Affairs (Assistant Secretary): Charles H. Rivkin
Education and Cultural Affairs (Assistant Secretary): Evan Ryan
Energy Resources (Special Envoy and Coordinator): Amos J Hochstein
European and Eurasian Affairs (Assistant Secretary): Victoria Nuland
Executive Secretariat: Joseph E. Macmanus
Foreign Service Institute (Director): Nancy McEldowney
Global Criminal Justice (Ambassador): Todd F. Buchwald
Global Food Security (Special Representative): Nancy Stetson
Global Health Diplomacy (Special Representative): Deborah L. Birx, M.D.
Global Partnerships (Acting Special Representative): Thomas Debass
Global Women's Issues (Ambassador-at-Large): Catherine M. Russell
Global Youth Issues (Special Adviser): Andrew C. Rabens
Great Lakes and the Democratic Republic of the Congo (Special Envoy): Vacant
Haiti (Special Coordinator): Kenneth Merten
Holocaust Issues (Special Adviser): Stuart E. Eizenstat
Holocaust Issues (Special Envoy): Thomas K. Yazdgerdi
Inspector General: Steve A. Linick
Intelligence and Research (Assistant Secretary): Daniel B. Smith
International Civil Aviation Organization (U.S. Representative): Michael A Lawson
International Disability Rights (Special Advisor): Judith E. Heumann
International Information Programs (Coordinator): Macon Phillips
International Labor Affairs (Special Representative): Sarah Fox
International Narcotics and Law Enforcement Affairs (Assistant Secretary): William R. Brownfield
International Organization Affairs (Assistant Secretary): Bathsheba Nell Crocker
International Security and Nonproliferation (Assistant Secretary): Thomas M. Countryman
Iran Nuclear Implementation (Lead Coordinator): Stephen D. Mull
Israeli-Palestinian Negotiations (Special Envoy): Frank Lowenstein
Legal Adviser: Brian J. Egan
Legislative Affairs (Assistant Secretary): Julia E. Frifield
Management Policy, Rightsizing, and Innovation (Director): Julie Schechter-Torres (Acting)
Medical Services (Director): Charles Rosenfarb, M.D.
Middle East Transitions (Special Coordinator): Vacant
Monitor and Combat Anti-Semitism (Special Envoy): Ira N. Forman
Muslim Communities (Special Representative): Shaarik H. Zafar
Near Eastern Affairs (Assistant Secretary): Stuart E. Jones (Acting)
Nonproliferation and Arms Control (Special Advisor): Robert J. Einhorn
North Korea Policy (Special Representative): Joseph Yun
North Korean Human Rights Issues (Special Envoy): Robert R. King
Nuclear Nonproliferation (Special Representative of the President): Adam M. Scheinman
Oceans and International Environmental and Scientific Affairs (Assistant Secretary): Judith G. Garber (Acting)
Office of Foreign Missions (Director): Gentry O. Smith
Office of International Religious Freedom (Ambassador-at-Large): David N. Saperstein
Office of the Global AIDS Coordinator and Health Diplomacy: Deborah L. Birx, M.D.
Office to Monitor and Combat Trafficking In Persons (Ambassador-at-Large): Susan Coppedge
Organization for Economic Cooperation and Development (OECD): Daniel W. Yohannes
Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE): Daniel Brooks Baer
Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW): Kenneth D. Ward
Organization of Islamic Cooperation (Special Envoy): Arsalan Suleman (Acting)
Overseas Buildings Operations (Director): Lydia Muniz
Policy Planning (Director): Jonathan Finer
Political-Military Affairs (Assistant Secretary): Todd C. Chapman (Acting)
Population, Refugees, and Migration (Assistant Secretary): Anne Claire Richard
Public Affairs and Department Spokesperson (Assistant Secretary): John Kirby
Quadrennial Diplomacy and Development Review (QDDR) (Special Representative): Vacant
Sanctions Policy (Coordinator): Daniel Fried
Science and Technology (Adviser): Dr. Vaughan Turekian
Secretary Initiatives (Special Adviser): Elizabeth Frawley Bagley
Senior Advisor for Security Negotiations and Agreements: John J. Fennerty
Senior Advisor to the Secretary: David H. Thorne
Six-Party Talks (Special Envoy): Vacant
South and Central Asian Affairs (Assistant Secretary): Nisha Desai Biswal
Special Coordinator for Tibetan Issues: Sarah Sewall
Special Envoy and Coordinator of the Global Engagement Center: Michael D. Lumpkin
Special Envoy for Guantanamo Closure: Lee Wolosky
Special Envoy for Libya: Jonathan Winer
Special Envoy for Sudan and South Sudan: Donald E. Booth
Special Envoy for Syria: Michael Ratney
Special Envoy for the Human Rights of LGBT Persons: Randy Berry
Special Presidential Envoy for Hostage Affairs: James O'Brien
Special Presidential Envoy to the Global Coalition to Counter ISIL: Brett McGurk
Special Representative for Environment and Water Resources: Jennifer A. Haverkamp
Special Representative for Religion and Global Affairs: Amy Lillis (Acting)
Special Representative for Somalia
Special Representative for the Arctic: Admiral Robert J. Papp, Jr. (USCG, Ret.)
Threat Reduction Programs (Coordinator): Bonnie D. Jenkins
Transparency Coordinator: Janice L. Jacobs
U.S. Foreign Assistance Resources (Director): Hari Sastry
UN Human Rights Council (U.S. Representative): Keith M. Harper
Western Hemisphere Affairs (Acting Assistant Secretary): Mari Carmen Aponte
White House Liaison Matt Kaczmarek